پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز ١٠:١١   1394/09/08 شماره خبر:  ١٠٤٨٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
بررسی پیامدهای تأخیر در تخصیص بودجه‌های قرآنی؛
جایگاه قرآن در اعتبارات دولتی کجاست؟؟؟
با توجه به تاخیر در پرداخت بودجه های مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی به دستگاه ها و نهادهای قرآنی بر آن شدیم تا علل این تاخیر و نیز پیامدهای این تاخیر را بر فعالیت های قرآنی بررسی نماییم.

جایگاه قرآن در اعتبارات دولتی کجاست؟؟؟

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور «اتقان نیوز» با توجه به تاخیر در پرداخت بودجه های مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی به دستگاه ها و نهادهای قرآنی بر آن شدیم تا علل این تاخیر  و نیز پیامدهای این تاخیر را بر فعالیت های قرآنی بررسی نماییم.

گسترش فعالیتهای قرآنی کشور یکی از دغدغههای جامعه قرآنی و مسئولین و متولیان امر بوده است چراکه قرآن خود از جایگاه رفیعی برخوردار است و چه انقلاب اسلامی ایران مبنای حکومتی را آموزههای قرآنی میداند تا آنجایی که با سفارش مقام معظم رهبری تربیت ده میلیون حافظ کل قرآن کریم یکی از اهداف مسئولین قرارگرفته است.

بدین وجه در سال 89 بود که اولین بار مسئولین به تخصیص درصد بودجهای جداگانه برای رفع بخشی از نیازهای جامعه قرآنی برآمدند. به همین منظور برای ارتقا و بهبود وضعیت بودجه قرآنی در سال 90، مسئولان قرآنی دولت و مجلس دست به اقدامات جدید زدند و بودجه نیم درصدی قرآنی را روشنتر از سال قبل در مجلس به تصویب رساندند، بدینصورت که دربند 115 بودجه سال 90 مصوب شد که دولت در اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی حداکثر نیم درصد از سقف بودجه مصوب هر یک از دستگاههای ملی و استانی بهاستثناء «فصول (1) و (6)» و بودجه هزینهای و هزینههای مستقیم تولید شرکتهای دولتی را کسر و بهردیف اعتبارات بر اساس اولویتهای تعیینشده توسط شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی مشخص گردیده اضافه کند.

در همان سال با توجه به تأخیری که درروند پرداخت انجام گرفت اما در آخر 90 درصد بودجه نیم درصد دریافت گردید. بودجه سال 91 که یک شوک و تأثیر مثبتی بر دستگاههای قرآنی گذاشت با اختصاص 2180 میلیارد ریالی که در انتهای سال 90 انجام گرفت عملاً در برنامههای نیمه اول سال 91 هزینه شد. در بودجه سال 92 با توجه بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ قرآن 600 میلیارد تومان به فعالیتهای قرآنی اختصاص پیدا کرد که 300 میلیارد آن در اختیار نهادهای دولتی و 300 میلیارد دیگر برای فعالیتهای قرآنی زیر نظر شورای توسعه فرهنگ قرآنی لحاظ گردید که تنها 15 میلیارد آن پرداخت شد.

 همچنین در سال 93 لایحه بودجه قرآنی بهعنوان اولین لایحه دولت یازدهم با اختصاص 200 میلیارد تومان به فعالیتهای قرآنی برای تحقق اهداف در منشور توسعه فرهنگ قرآنی در مجلس به تصویب رسید که با تأخیر غیرقابل توجیهی حدود 47 درصد آن مبلغ در 15 اسفندماه همان سال واریز گردید.

 بودجه قرآنی کشور در سال 94 نیز تفاوت کمّی با سالهای قبل نداشت اما سخن محمد انجم شعاع دبیر کمیته تخصیص و نظارت بر بودجههای قرآنی مبنی بر اینکه «اولین واریزیهای دولت در تیرماه و تخصیص اولین بودجه واریزی در سال 94 انجام خواهد گرفت» امیدی بر جامعه قرآنی دمید که متأسفانه عدم واریز و تأخیر در پرداخت اعتبارات سال 94 تا به این لحظه اتحادیه تشکلهای قرآن و عترت کشور را بهعنوان نماینده مؤسسات مردمنهاد، خود را پیگیر مشکلات و موانع آنها میداند بر آن داشت تا پیگیر چرایی این تأخیر و چگونگی روند کار و تأثیرات آن بر فعالیتهای قرآنی مؤسسات باشد.

بودجه قرآنی در اولویتهای سه و چهار

 رئیس هیاتمدیره اتحادیه تشکلهای قرآن و عترت کشور 

در این راستا سید علی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن با اشاره به محدودیت های  قانون  بودجه، منابع و  عدم واریز اعتبارت  قرآنی، گفت: نوع ردیف  بودجه قرآنی با بودجه های دیگر  قدری متفاوت است،  این  بودجه در اواخر  سال از مانده اعتبارت  دولت پرداخت می شود چراکه  از لحاظ اولویت  پرداخت  در ردیف  سه و چهار  قرار می گیرد. دولت با توجه به  منابعی که  دادرد اولویت  را به حقوق  و  دستمزد کارکنان  دولت  و اعتبارات عمرانی و نیازهای  ضروری  اختصاص داده و  سپس از تتمه آن بودجه های قرآنی را پرداخت می کند.

سرابی با  اشاره به  تعویق  اجرای طرح ها و برنامه های قرآنی و لزوم  پیگیری  و برنامه ریزی  جدی تر در این راستا،  افزود: نظم در پرداخت،‌ نظم در اجرای برنامه ها را در پی دارد. طبعا زمانی که فاصله ای بین عرضه و تقاضا  باشد راندمان کار پایین می آید.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه با بیان اینکه دستگاه های  مسئول در  دریافت و توزیع بودجه باید توانایی چانه زنی در جهت واریز و پرداخت به موقع بودجه های قرآنی  را داشته باشند، گفت:‌ درواقع توانایی چانه زنی ذدستگاه ها در مبنای تخصیص بودجه به دستگاه ها موثر است،  در کمیسیون های سه گانه شورای توسعه،‌ فاکتورهایی مانند توانمندی و ظرفیت ها، قدرت عملیاتی  دستگاه ها،‌ سابقه هر نهاد و دستگاه و همچنین  عملکرد  ارزیابی شده آن‌ها  در بودجه های سال 90 و 92 ملاک تخصیص اعتبار به دستگاه ها بوده است.

عدم دریافت اعتبارات قرآنی امری اجتنابناپذیر است 

 معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت 

 محمدرضا داوود آبادی نایبرئیس اتحادیه تشکلهای قرآن و عترت کشور با اظهار بیاطلاعی از اختصاص و یا عدم اختصاص بودجه به مبلغ دویست میلیارد تومان افزود: در این سال مالی دولت، منابع در قبال مصارف کمترین سطح را نشان میدهد پس طبیعی است که با این کسری بودجه ما با اولویتهایی که اجتنابناپذیر است روبرو شویم. وی عدم دریافت اعتبارات قرآنی از طرف دولت را  قابلدرک دانست و افزود: امسال بهقدری منابع کم بوده که کارهایی که در اولویت بوده هنوز هم بودجه تخصیص پیدا نکرده است و اگر تا به امروز اعتباری از طرف دولت دریافت نکردهایم قابلدرک است...چراکه امروز وضع مالی وضع جالبی نیست. هم کاهش قیمت نفت بیش از آنکه در بودجه دیدهشده وجود دارد و هم مسئله تحریمها باعث محدودیت در منابع دولت شده است.

داود آبادی،‌ با اشاره به واریز بودجه فعالیت‌های قرآنی سال 93 در اسفند 93 و نیز اوایل سال 94،‌ عنوان کرد:‌ برخی دستگاه ها  این اعتبار را پیش از دریافت هزینه کردند و برخی دیگر پس از دریافت،‌ آن را هزینه نمودند،  بنابراین تصور می کنم که اگر تا دو الی سه ماه آینده بودجه ای اختصاص پیدا نکند،‌ به فعالیت‌های دستگاه ها آسیبی وارد نمی شود.

 وی در ادامه با بیان اینکه تاخیر در پرداخت بودجه در سایر حوزه های کشور نیز  اتفاق می افتد،  گفت: در واریز بودجه دستگاه ها و نهاد های فرهنگی و ورزشی نیز  شاهد عدم تخصیص بودجه های مصوب هستیم،‌ به عنوان مثال بعد از برگزاری مسابقات المپیک و یا  سایر مسابقات،‌ شاهدیم که  علی رغم  تعیین جوایز ویژه برای مدال آوارن و به نوعی قهرمانان،  دولت از پرداخت آن ها حتی پس از چندین ماه نیز عاجز است،‌ در واقع  عملکرد دولت اینگونه نبوده که  در حوزه هایی که ضرورتی نداشته، هزینه کند و حوزه های در اولویت های نخست از حمله فعالیت‌های قرانی را مد نظر نداشته باشد.

رکود فعالیتهای قرآنی یک اتفاق اجتنابناپذیر 

عضو هیاتمدیره اتحادیه تشکلهای قرآن و عترت کشور 

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران علی رغم دیدگاه  دیگر عضو هیئت مدیره اتحادیه، ‌داود آبادی،‌ مهمترین  مسئله  در بحث حمایت  دوت  و دستگاه های اجرایی از مراکز ستادی و عملیاتی  را مسئله حمایت مالی و واریز بودجه های مصوب دانست گفت: از سالهای گذشته تاکنون بودجه قرآنی متناسب پرداختنشده که در سال 94 این اتفاق به فعالیتهای بودجه گیر اشکال و ایراد وارد خواهد کرد و این خود یک رکود اجتنابناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

این عضو هیئت مدیره اتحادیه  در ادامه خود را عضوی از جامعه قر آنی کشور دانست و گفت: از دستگاه های حاکمیتی تقاضا می کنم برای یکبار هم که شده، با فعالیت های قرآنی صادقانه برخورد کنند و  حتی اگر می خواهند به عهد خود وفا نکنند و از زیر بار مسئولیت اختصاص بودجه به فعالیت های قرآنی شانه خالی کنند، صادقانه اظهار کنند.

پورمعین با تاکید بر حضور جهادی مردم در عرصه فعالیت های قرآنی گفت:‌در این صورت ما اقدام به  دریافت کمک و مساعدت از مردم می نماییم،‌ چراکه  مجددا به دوران بدقولی ها و  عدم اجرای تعهدات بازگشتیم.

وی در پایان گفت: ما از مشکلات دولت بی خبر نیستیم،‌ اما با توجه به سهم  اندک  و کمی که از اعتبارات دولتی داریم، به هیچ وجه انتظار بدقولی و تاخیر در تعهدات دولت را نداریم.

بودجهای که خوب توزیع نمیشود

 مدیرعامل مؤسسه جامعهالقرآن قم 

طباطبایی با انتقاد از نحوه هزینه کرد بودجه های قرآنی، گفت: با توجه به اینکه  سهم عمده ای از این بودجه ها به دستگاه های دولتی مانند آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و  ارشاد  اختصاص پیدا می کند،‌ به طبع  به موسسات قرآنی  مردم نهاد، اعتبار قابل توجهی نمی رسد.

وی با اشاره به تعطیلی شعب این موسسه به واقع نمونه،‌ همچنین عدم استقبال مربیان از فعالیت‌ها و قطع بیمه فعالان قرآنی به سبب  عدم اختصاص بودجه،‌ افزود: اگر اعتبارات بر اساس عملکرد و گزارش سالیانه  و نیز اهداف  و برنامه های  موسسات  و ارزیابی  آن‌ها توسط کارشناسان امر،‌ به صورت منصفانه  توزیع شود،‌شاهد  پیامدهایی از جنس تعطیلی موسسات نخواهیم بود.

 دستگاهها با تأخیر برنامههای خود را در اختیار گذاشتند 

 دبیر کمیته تخصیص و نظارت بر بودجههای قرآنی 

محمد انجم شعاع نیز  با اشاره به ساز و کار  توزیع بودجه در سال 93،‌ گفت: بودجه 93 بر اساس  شیوه نامه مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی، توزیع شد،‌ با توجه به اینکه بودجه 93 اولین تجربه دولت یازدهم در  ابلاغ لایحه بودجه بوده است،  مقرر شد،  کمیسیون های شورای توسعه  در  رابطه با بودجه نظر بدهند و در همین رابطه کمیته تخصیص  نهایی متشکل از 4 نفر از دبیران کمیسیون های شورا، دو نفر از  نمایندگان مجلس شورای اسلامی و  نمایندگانی از شورای توسعه  تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه بودجه 93،‌ شامل کلیاتی بود که در سنوات گذشته  توسط روسای  دستگاه ها به تصویب رسیده بود،‌ افزود: بر مبنای این کلیات،‌ 49 درصد از  بودجه 93 در حوزه آموزش عمومی، 12 درصد در حوزه آموزش  عالی و پژوهش و 39 درصد  در حوزه تبلیغ  و ترویج،‌ هزینه گردید.

 انجم شعاع در ادامه با بیان اینکه رقم اولیه بودجه 93، معادل 200 میلیارد تومان بود و در حالی که باید همه این مبلغ محقق می شد و به عنوان مثال 98 میلیارد  در اختیار حوزه آموزش عمومی قرار می‌گرفت،  متاسفانه  این امر محقق نشد و  تنها 45 درصد  بودجه و در واقع 87 میلیارد در این حوزه به شورای توسعه پرداخت و  شورای نیز بدون  هیچگونه کم و کاستی،  این مبلغ را  در اختیار  نهاد ها قرار داد.

این عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه با بیان اینکه  در سال 93،‌ بر خلاف سال 94 مبنای تخصیص بودجه به دستگاه ها،  برنامه محور بود، گفت: به عبارت دیگر دستگاه ها متناسب با  توان خود در حوزه مختلف برنامه هایی را ارائه نمودند،  در حالی که در سال 94 مبنای تخصیص بودجه برنامه دستگاه محور خواهد بود.

وی تصریح کرد: بر اساس رءی کمیسیون ها  مقرر شد در راستای توزیع عادلانه اعتبارت قرآنی میان هزاران موسسه مردم نهاد قرآنی،  مبالغی به اتحادیه ها پرداخت شود که در این میان مطابق گزارشات دریافت شده از این دو نهاد،  به نظر می‌رسد،  موسساتی که عضو اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور بودند،‌ به صورت قانونمند تری از این اعتبارات برخوردار شدند.

انجم شعاع  در خصوص  بودجه 94  نیز افزود:  بر خلاف سنوات گذشته،‌ جهت بهره مندی از بودجه 94،  کلان برنامه ها و برنامه های ملی توسط دستگاه ها  اعلام شده است و هر مجموعه و دستگاهی  که ظرفیت  اجرای  برنامه در 22 حوزه مصوب را داشت،   توانمندی خود را  به کمیسیون های سه گانه شورا اعلام کرد.

وی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت ده میلیون  حافظ قرآن تصریح کرد:‌سیاست های  اصلی بدجه 94 متوجه به سواد قرآنی  عموم مردم،  توجه به ارتقای کمی و کیفی  منابع انسانی به عنوان  سرمایه های  انسانی؛  توسعه پژوهش های قرآنی و نظان سازی  قرآنی بوده است.

انجم شعاع در پایان  گفت: مهمترین رویکرد در توزیع اعتبارات قرآنی در سال 94، جلوگیری از  تصدی گری  دستگاه ها در موارد غیرضروری به این اعتبارت  است،‌  بودجه 94،‌ در ابتدا  با زمان بندی روشن و شفافی ابلاغ شد و در حالی که  بر اساس دستورالعمل  مقرر بود،‌ دستگاه ها تا نیمه اردیبهشت ماه،  برنامه های خود را به کمیسیون ها ارائه کنند  و نیز تا پایان اردیبهشت ماه  این برنامه ها با کلان برنامه ها مطابقت داده شوند و در نهایت دولت نیز  طبق زمان بندی   معین بودجه را  تخصیص و پرداخت نمایند،‌ هیچ کدام از این اتفاقات رخ نداد،‌ هرچند اغلب نهادها با تاخیری چند ماهه  برنامه های خود را ارائه کردند.

بودجههای قرآنی در اسفندماه هم بعید است واریز شود! 

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد 

حجتالاسلاموالمسلمین محمدرضا حشمتی بهعنوان یکی از اعضای کمیسیون تبلیغ و ترویج و دستگاه ارائهدهنده طرح و برنامهها با تأکید بر عدم اعتبارات قرآنی تا این لحظه و لزوم پیگیری دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: امسال در اسفندماه هم بعید است بودجههای قرآنی واریز شود چراکه وضعیت مالی خوب نیست و این بحث لزوم پیگیریهای رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی را میطلبد. فقط در حرف میگوییم انقلاب اسلامی بر مبنای قرآن است اما در عمل اینگونه نیست.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد با اشاره به ارتباط عدم واریز بودجه و عملکرد دستگاهها و مؤسسات قرآنی افزود: با توجه به اینکه عدم واریز اعتبارات متفرقه در دولت دستگاههایی که با این اعتبارات برنامه و طرح خواهند داشت عملکردشان قطعاً به مشکل برخورد خواهد کرد. البته دستگاههایی که بودجه اختصاصی خودشان را دارند به فعالیتهای خود ادامه خواهند داد.

وی با تشریح چگونگی وضعیت بودجه اضافه کرد: دو نوع بودجه هست که یکی از طریق سازمان مدیریت و دیگری بهوسیله شورای توسعه فرهنگ قرآنی داده میشود که در سال 94 هیچ بودجهای از طریق شورای توسعه فرهنگ قرآنی به فعالیتهای قرآنی تخصیص داده نشده است. ردیف این بودجه تخصیصی در ردیف متفرقه قرار دارد که در صورت اعتبار مناسب در دولت به نهادهای مربوطه تخصیص خواهد داد.

حشمتی در پاسخ به چرایی عدم بررسی برنامههای قرآنی در کمیسیونها گفت: کمسیونها آماده بررسی هستند که این بررسی بیش از دو هفته هم طول نخواهد کشید اما وقتی دستگاهها میبینند هنوز اعتباری واصل نشده است جدی نمیگیرند. درست است که باید بهطور مثال به کمسیونها 50 میلیارد برنامه ارائه میدادیم که هنوز این کار صورت نگرفته است اما در صورت واریز اعتبار و بودجه مناسب آمادگی طرح در کمسیون و تصویب و اعلام آن را خواهیم داشت.

عدم پاسخگویی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی 

برای همین امر تماسهای مکرر و پیگیریهای مدام از دفتر دبیر  شورای توسعه فرهنگ قرآنی ما را با عدم پاسخگویی و رسیدگی به سؤالات حاکی از وضعیت بودجه قرآنی روبرو ساخت که عدم جوابگویی مسئولان در این حوزه خود معضلی است که بنا بر حساسیت موضوع دقت و توجهات بیشتر مسئولین را میطلبد.

نقش اعتبارات دولتی در فعالیتهای مؤسسات

بههرحال با توجه به اهمیت فعالیتهای قرآنی در جمهوری اسلامی ایران که پایههای خود را قرآن میداند و به نظر میرسد ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیتهای قرآنی با وجود دخالت و کمکهای اعتباری قرآنی را وظیفه دولت دانست.

سید مرتضی نیکزاد، مدیرعامل بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان با اشاره به اهمیت فعالیت‌های قرآنی در جمهوری اسلامی که قرآن را اساس و رکن اصلی خود می داند،‌ حمایت های مادی و اعتباری دولت  از فعالیت های قرآنی را ضروری دانست و گفت: کبمود اعتبارات  تنها مسئله موسسات قرآنی نیست،‌ به عبارت دیگر اگر موسسات بخواهند متکی به بودجه ای باشند که از طریق شورای توسعه و از کانال‌هایی همچون اتحادیه ها  توزیع می شود،  نمی توانند به حیاتشان ادامه بدهند.

وی با تاکید بر فعالیت خودجوش و جهادی موسسات گفت: موسسات از راه های مختلفی هزینه های جاری خود را تامین می کنند و اگر بودجه ای  از سوی شورای توسعه به موسسات پرداخت نشود،‌ قطعا موسسات به  فعالیت خود ادامه می دهند و  به این دلیل به مرز تعطیلی کشیده نخواهند شد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه،‌ تصریح کرد: اعتبارات دولتی در تقویت  روحیه مدیران و فعالیت‌های آنان و نیز برنامه ریزی  مطلوب تر  طرح  و برنامه های موسسات، موثر  است، در واقع می توان نتیجه گرفت  که باید زمانی برسد که موسسات قرآنی خودکفا شوند و  روی پای خود بایستند.

نیکزاد خاطر نشان کرد: ‌البته حمایت دولت از موسسات تازه تاسیس قطعا عامل رشد و ارتقای آن موسسات خواهد بود.

 صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی راهکاری برای تأمین بودجه فعالیتهای قرآنی 

محمدحسین فریدونی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی علت تأخیر بودجه را محدودیت منابع دولت دانست و گفت: محدودیت منابع و وجود هزینه های همیشگی و ثابت نسبت به درآمد دولت بیشتر از حقوق کارکنان است و هیچ بودجه های به غیر از بودجه هزینه ای کارکنان دستگاه ها   پرداخت نگردیده است .

فریدونی تشکیل صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی را راهکاری برای کاهش پیامدهای تاخیر در واریز بودجه های قرآنی دانست و گفت: این صندوق  که مصوبه چهارسال پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی است، می تواند آسیب های  تاخیر  و یلا عدم واریز بودجه در زمان مناسب را کاهش دهد.

وی با اشاره به چگونگی فعالیت این صندوق گفت: این صندوق اعتبار را داخل خودش نگه میدارد. در حقیقت از اعتبارات سال گذشته برای سال آینده برنامهریزی و هزینه کرده است،‌ این اتفاق عملاً حال حاضر نیز در روند توزیع  و تخصیص بودجه با وجود مشکلات فراوان از جمله مشارکت  و ورود مؤسسات معین و سایر مسائل که غالباً مناسب فعالیتهای قرآنی نیست. اتفاق افتاده است.

وی تشکیل این صندوق را  پشتوانه نسبی برای هزینه کرد  اعتبارات سال های آتی دانست و افزود: با توجه به نظارت دستگاه های ناظر و ارائه شفاف عملکرد صندوق، می تواند اطمینان نسبی ایجاد کند .

 چه کسانی موافق تشکیل صندوق نیستند؟ 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به عدم تشکیل صندوق و موانع آن گفت: این صندوق هیچگونه مانع قانونی ندارد ولی مانع شخصی و انسانی دارد سیستم صندوق شفافتر و دقیقتر و اختیارات محدودتر است. طبق اساسنامه برای صندوق نمیتوان برای کارکنان آنجا هزینه کرد. به همین دلیل موانع شخصی باعث عدم تشکیل این صندوق شده است چراکه مدیران دولتی ترجیح میدهند اختیاراتشان در هزینه کرد و تصمیمگیری راجع به نوع هزینه کرد محدود نشود؛ سیستمی که سال نود برای تعیین نوع هزینه کرد اعتبارات پیشبینیشده بود  غیر از سیستم صندوق است، اعتبارات این صندوق بر اساس مصوبات شورای توسعه تقسیم شده و خورده خرجی هم نمی گردد.

بالاخره طبیعی است وقتیکه تابهحال چندین سال مدیرانی که تصمیمی گیر در مورد بودجه بوده و اختیارات تام در نوع هزینه کرد با توجه به مصالح تشخیصی خود در امور قرآنی و فرهنگی به آن مصالح عمل کردهاند مایل نیستند که این اختیار و نفوذ معنوی را از دست بدهند بدینصورت هم راحت مانع شدند در جلسهای رسماً عدم موافقت خود را اظهار کردند و گفتند «موافق تشکیل صندوق نیستیم».

به بهانه انتشار عمومی جزئیات گزارش مالی اتحادیه

 شفاف‌سازی مبنای عملکرد دستگاه‌ها باشد

در این میان اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در راستای شفاف‌سازی هزینه کرد اعتبارات دریافتی از محل بودجه سال 93 که در اسفندماه 93 به‌حساب این نهاد واریز شد، اقدام به انتشار گزارشی مبسوط از اعتبارات دریافتی مربوط به بودجه سال 93 و نحوه هزینه کرد بودجه بر اساس مصوبات شورای توسعه نمود.

بر اساس این گزارش، از کل مبلغ 21.928.500.000 ریال که در اختیار اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور قرار گرفت، مبلغ 15.544.720.000 ریال به فعالیت‌های حوزه آموزش عمومی قرآن کریم اختصاص یافت.

در حوزه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم نیز مبلغ 7.135.955.000 ریال هزینه گردیده است، همچنین مبلغ 695.000.000 ریال نیز به‌عنوان مالیات لحاظ شده است.

گفتنی است، کل مبلغ دریافتی از کمسیون تبلیغ و ترویج جمعاً 21.928.500.000 ریال بوده است که مبلغ طرح‌های اجراشده 23.375.675.000 ریال است و لذا علاوه بر اعتبار دریافتی مبلغ 1.447.175.000 ریال از سود سال‌های پیش نیز در این طرح‌های مربوط به سال 93 استفاده‌شده است.

بر اساس طرح سراسری حمایت از طرح‌های مؤسسات، مبلغ 24.000.000 ریال به کلیه مؤسسات عضو اتحادیه تشکل‌های قرآن عترت کشور تعلق‌گرفته است که این اعتبار در بخش آموزش عمومی، تربیت‌معلم و تجهیز مؤسسات هزینه شده است.

به همین منظور حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در راستای این شفاف‌سازی در حوزه هزینه کرد بودجه که برای نخستین بار دست‌کم در حوزه فعالیت‌های و جامعه قرآنی، صورت می‌گیرد گفت: ریز و جزئیات اعتبارات دریافتی از محل بودجه سال 93 و همین‌طور نحوه هزینه کرد این بودجه‌ها رو به‌صورت ریال به ریال منتشر و رسانه‌ای کردیم و در معرض دید عموم مردم قراردادیم. چراکه بر اساس یک اصل عقلی و شرعی مردم به‌عنوان مخاطبین اصلی مؤسسات مردم‌نهاد و به‌تبع آن اتحادیه، در جریان ریز امور سیاست‌گذاری‌ها و هزینه کرد بودجه‌ها قرار بگیرند و به‌نوعی اعتماد متقابل میان مردم و مسئولین باید ایجاد و یا پررنگ‌تر بشود.

محمدی تصریح کرد: امیدواریم این گزارش، به‌عنوان یک الگو در راستای شفاف‌سازی، میزان هزینه کرد بودجه برای سایر دستگاه‌ها باشد و نحوه هزینه کرد بودجه‌های تخصیص‌یافته به دستگاه‌ها به‌صورت کاملاً شفاف و واضح در معرض دید مخاطبین قرا بگیرد.

عضو کمیسیون تبلیغ و ترویج فعالیت‌های قرآنی شورای توسعه فرهنگی قرآنی کشور دیگر هدف انتشار این گزارش را بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و منتقدین برشمرد و افزود: وقتی نحوه هزینه کرد بودجه و اعتبارات در معرض عموم مردم و کارشناسان قرار گیرد، می‌توانیم از انتقادات، نظرات و پیشنهادات حوزه کارشناسی و همچنین مردمی هم بهره بگیریم، به‌عنوان مثال‌های کارشناسی، اگر انتقادی را به نحوه این نوع هزینه کرد وارد دانستند، در سال‌های آتی و در هزینه کرد اعتبارات سال‌های آتی، ما این روند هزینه کرد و فرآیندهای مالی رو اصلاح خواهیم کرد و پس‌ازاین می‌توانیم با طرح‌های کارشناسی‌تر شده بودجه فعالیت‌های بخش مردمی را هزینه کنیم.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: