پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز ١٤:٢٧   1395/02/26 شماره خبر:  ١٢٠٦٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در هفتمین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی صورت گرفت؛
تجلیل از خدیجه سلگی؛ مدیرعامل موسسه قرآنی ویژه نابینایان/ تکریم خانواده قاریان مهاجر الی الله
در هفتمین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی، از خدیجه سلگی، مدیرعامل موسسه نابینایان گیلان به عنوان بانوی فعال در حوزه آموزش قرآن ویژه نابینایان، تجلیل شد، همچنین از خانواده شهدای قرآنی فاجعه منا نیز تقدیر شد.

تجلیل از خدیجه سلگی؛ مدیرعامل موسسه قرآنی ویژه نابینایان/ تکریم خانواده قاریان مهاجر الی الله

 به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن وعترت کشور«اتقان نیوز» هفتمین همایش بین المللی تجلیل از بانوان فعال قرآنی صبح امروز با حضور حجت الاسلام محمدی رییس سازمان اوقاف، حجت الاسلام حسینی دبیر ستاد عالی سی و سومین مسابقات بین المللی قرآن کریم، مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، معصومه فرزانه دبیر همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی و جمعی از بانوان نخبه قرآنی در مصلی بزرگ تهران برگزار شد.

این برنامه که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  توسط قاری جوان کشورمان علیرضا حیدری آغاز و با اجرای برنامه تلاوت توسط دسری زال، رتبه نخست پنجاه و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم مالزی،  ادامه یافت.

در ادامه نیز نابغه قرآنی ایران اسلامی، حنانه خلفی، به  قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) پرداخت، این صلوات خاصه  روز جمعه نیز توسط این حافظ خردسال در سالن مسابقات بین المللی اجرا شده بود که مورد استقبال حاضران واقع شد.

همچنین در این همایش، معصومه فرزانه، مشاور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه و دبیر هفتمین همایش تجلیل از بانوان قرآن پژوه، به رائه گزارشی در خصوص هفت دوره برپایی این همایش و دستاوردهای آن پرداخت.

بانوان پرچم‌دار عمل به قرآن هستند

در ادامه نیز، حجت الاسلام محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه خدای متعال قرآن را موعظه و شفای دردها را معرفی کرده اند، گفت: همانطور که در کلمات پیامبر و ائمه توصیه شده قرآن نور مبین و نور آشکار است که همگان می توانند از آن استفاده کنند زیرا قرآن حلقه ارتباطی بین خدا و بندگان، ریسمان محکم و متقن شفای دردها و شفای بیماری ها به خصوص بیماری های روحی و اخلاقی است.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) در روایتی قرآن را درمان کننده بیماری های اخلاقی و رفتاری و نجات دهنده از گرفتاری ها عنوان می کنند، خاطرنشان کرد: قرآن بزرگترین نعمت الهی و پیامبر به امت اسلام توصیه کردند که از قرآن و عترت بهره جویند چرا که تک تک آیات قرآن نور هدایت است.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه تمام آنچه که در اوصاف قرآن بیان شده مشروط به این است که به تک تک آیات عمل کنیم، اظهار داشت: آیاتی که موجب نجات امم گذشته شده اند و آیاتی که سرنوشت و هلاک امم دیگر را حکایت می کنند جلوه گر عمل به قرآن می باشند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به عوامل سقوط و انحطاط جامعه از نظر قرآن تصریح کرد: یکی از عوامل انحطاط جامعه اختلاف و تفرقه است و قرآن بر این اساس سفارش می کند با هم نزاع و درگیری نداشته باشید که قدرت شما از بین می رود و دچار شکست می شوید. بر این اساس حس وحدت و اتحاد مسلمین شعار مسابقات این دوره را با عنوان یک امت یک کتاب انتخاب کرد زیرا خدای متعال مسلمانان جهان را یک امت واحده می دانند.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از کارهای دشمنان ایجاد تفرقه بین مسلمین است، ادامه داد: ما در این زمینه باید هوشیار باشیم که اگر دشمنان بعضی شعارهای اختلاف‌افکن مطرح می کنند از باب دلسوزی نیست بلکه برای خیانت به مسلمین است. اینها شیعیان و اهل تسنن را با هم در یک آتش می سوزانند.

حجت الاسلام محمدی ظلم و تعدی به حقوق یکدیگر را در جامعه دومین عامل سقوط و انحطاط جامعه دانست و بیان داشت: قرآن در آیات متعددی این مسئله را مطرح نموده که ما امت های گذشته را به این جهت که ظلم می کردند و به هدایت پیامبران توجه نداشتند، نابود کردیم؛ بنابراین اگر در یک جامعه ظلم و ستد رعایت نشود انحطاط جامعه در انتظار است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به جهل و ناآگاهی به عنوان عامل سوم سقوط جامعه گفت: در زمان حاضر مستکبران عالم انتظار دارند که مسلمانان آنها را بپرستند که این یک اخلاق جاهلی است و جاهلیت مدرن نام دارد.

وی افراط و تفریط را عامل چهارم دانست و بیان داشت: یکی از نکات مهم که خداوند متعال بیان می کند این است که کسانی که اهل افراط بودند، نابود شدند بنابراین اگر جامعه ای دچار افراط شد باعث نابودی شده به طوری که مقام معظم رهبری یک سال را به عنوان اصلاح الگوی مصرف بیان کردند و فرمودند مصرف بهینه و صرفه جویی و استفاده صحیح از امکانات را داشته باشیم.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به رفاه طلبی و زیاده خواهی اظهار داشت: قرآن در این باره هشدار می دهد ما پیامبرانی فرستادیم که مردم را از زیاده خواهی و رفاه طلبی منع کردند.

حجت الاسلام محمدی تقلید کورکورانه از بعضی از عادات غلط در مجامع عمومی را یکی از انحطاط جامعه دانست و بیان داشت: گناه در جامعه نیز می تواند عامل سقوط باشد. بر این اساس خدای متعال می فرماید کسی که خدا و رسول خدا را نافرمانی کند به گمراهی آشکار گرفتار شده و دچار نابودی می شود.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به عوامل موفقیت یک جامعه خاطرنشان کرد: توجه به تعالیم قرآن و انبیا اولین عامل موفقیت می باشد. چنانچه خدای متعال در قرآن به ما دستور داده که مبنای زندگی خود را تعالیم قرآنی قرار دهیم.

وی با اشاره به ارتقای معرفت و شناخت نسبت به احکام الهی اظهار داشت: هر مقدار که فرهنگ و معرفت جامعه بالا برود به همان مقدار دچار رشد و ارتقا خواهیم شد و جامعه ای که در آن شناخت لازم در مورد احکام الهی نباشد، مذمت خواهد شد.

وی عامل حفظ وحدت و اتحاد و صبر و استقامت را از عوامل موفقیت یک جامعه دانست و بیان داشت: امت های گذشته به دو جهت دچار شکست شدند اول اینکه از مسیر اسلام منحرف شده و دوم اینکه در بین راه خسته شدند. آن اتحادی که بر محور حق و اهل بیت باشد پیروز است.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه در ایران اسلامی محور حق ولی فقیه بوده و سخنان او برگرفته از اهل بیت است، تصریح کرد: به برکت قرآن کریم و نعمت ولایت و امت ملت ایران در این جهت به تعالیم قرآنی عمل کردند. در این میان بانوان ایرانی به تعبیر امام خمینی همدوش مردان در مسیر انقلاب و مجاهدت قرار گرفته اند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بانوان طلایه داران انس و عمل به قرآن می باشند، خاطرنشان کرد: بانوان ایران اسلامی پرچمدار عمل به قرآن چه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و چه در دوران دفاع مقدس بودند.

وی با اشاره به اینکه باید دید خروجی این نوع همایش ها چه مشکلی از جامعه بانوان را حل می کند، گفت: یکی از مشکلات جامعه امروزی عدم مراعات حقوق زنان می باشد چنانچه رهبری فرمودند من از مدافعان حضور زن در جامعه می باشم ولی مشکل اساسی این است که در این میان کرامت و حقوق زن حفظ نمی شود.

حجت الاسلام محمدی گفت: رهبری در اسفند سال 91 در کنگره 7 هزار زن شهید فرمودند الگوی سومی در جامعه جهانی مطرح است و آن زن مسلمان ایرانی می باشد چرا که زن شرقی در مسایل اجتماعی و سیاسی بروز و ظهور ندارد و زن غربی وسیله لذت بردن مردان قرار می گیرد که این یکی از بزرگترین ظلم به زنان می باشد ولی الگوی سوم زن مسلمان ایرانی در مجامع اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تربیتی حضور دارند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: زن مسلمان ایرانی تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان گشود و ثابت کرد که می توان عفیف بود و در عین حال سنگر خانواده را حفظ کرد. زنانی که اوج احساس و رحمت زنانه را با روح جهاد و شهادت درآمیختند، این پیام رهبری برگرفته از قرآن است.

تجلیل از خانواده قاریان مهاجر الی الله

در این بخش از همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی، با اهدای تقدیر نامه ای در خور شءن از مادر، همسر و فرزندان شهید حسن دانش، مادر شهید محسن حاجی حسنی کارگر، همسر و فرزندان شهید امین باوی، همسر و فرزندان شهید محمد سعید سعیدی زاده و همسر و فرزند شهید  فواد مشعلی، قدردانی شد، اگرچه هزاران تکریم دیگر نیز داغ دل این  فرزندان معصوم را تسکین نخواهد داد.

در ادامه این مراسم بخش اصلی این برنامه که تجلیل از بانوان فعال قرآنی بود، صورت گرفت و بدین ترتیب، 12 نفر از بانوان ایرانی و 9 نفر از بانوان خارج از کشور تجلیل شدند.

بدین ترتیب فریبا علاسوند از قم، انسیه خزعلی از تهران، زینت السادات امامی از اصفهان، الهیه هادیان رسنانی از تهران، فریبا مقصودی از تهران، بتول اسحاقیان درچه از اصفهان، ایمان صحاف از تهران، مریم خطیب از خراسان رضوی، خیدجه سلگی از گیلان، فاطمه شیرازی از تهران، سوسن شجاعی از ایلام، فاطمه علیان از تهران، فاطمه رحمانی از تهران از جمله بانوانی بودند که در این همایش تجلیل شدند.

بنا بر این گزارش، خانوم ها زیتونه  سحان از اندونزی، سمیره ادمی لوتولی از بوسنی، سوسن حسن عبدالله از یمن، کوثر هادی محمد از عراق، آلا ریاض محمد از نروژ، ایمان علی حاجی از بحرین، اسلام بلده از گینه و دیانا تحفه از لبنان از جلمه بانوان فعالی غیر ایرانی بودند که در این همایش تجلیل شدند.

در ادامه نیز مریم علاسوند، بانوی تقدیر شده در همین مراسم،  با بیان اینکه قرآن کریم به تعریف هویت انسان می پردازد، خاطرنشان کرد: قرآن کریم یک هویت برای انسان تعریف کرده به عنوان موجود قابل رسیدن به مقام خلیفه الهی که در طول تاریخ دچار دگرگونی نشده است.

وی با اشاره به بیانی از امام علی (ع) در نهج البلاغه در این خصوص اظهار داشت: امام علی (ع) می فرمایند؛ سر جاودانگی و عظمت قرآن در این است که در سراسر قرآن مفاهیم متناقص و متضاد دیده نمی شود و عدم اختلاف در قرآن از آن هویت باطراوتی ساخته است که در همه قرون مورد استفاده است.

علاسوند با بیان اینکه همه انسان ها کوشیده اند جنبه های مختلفی از اعجاز قرآن را بیان کنند، تصریح کرد: این کتاب بی عیب و نقص همواره سخنی دارد که هر کس با هر سطحی از ظرفیت ها و توانمندی های فکری می تواند از او بهره برداری کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قرآن یک حقیقت هوشمند است، ادامه داد: قران یک حقیقت هوشمند هم برای مومنین و هم برای ظالمین است، برای مومنین رحمت و برای ظالمین شدت را ارائه می کند.

وی با بیان اینکه هر کس در قرآن تدبر کند در رحمتش غرق می شود، افزود: در این دریای الهی هر کس به اندازه ظرفیت وجودی خود بهره می برد، در این میان عده ای ظالم هستند و از قرآن بهره نمی برند و خسارت می بینند و در مقابل کسانی هستند که غرق در رحمت الهی می شوند.

علاسوند خطاب به ملاوردی به عنوان بانوی فعال سیاسی در عرصه قدرت گفت: در قرآن که بناست تاثیر در بدنه اجتماعی داشته باشد باید راه های ارتباط با خانواده پررنگ تر شود، بر این اساس امام صادق (ع) فرمودند؛ هر چقدر انسان این انس و الفت با قرآن را دیرتر بفهمد بیشتر صدمه می بیند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بنابراین اگر منتظر تغییر در زندگی هایمان هستیم تنها راه، برگشت به قرآن و رهنمودهای این کتاب الهی است.

وی با اشاره به ایجاد مهدهای قرآنی برای مادران شاغل اظهار داشت: اگر مادری بخواهد فرزندش را مهدی بگذارد که زبان انگلیسی را آموزش ببیند بهترین مهدها با بهترین امکانات وجود دارد در حالی که اگر مادری به دنبال مهد قرآنی باشد نه فضای کافی و نه نیروی انسانی متخصص نمی یابد.

علاسوند افزود: در مقاطع سنی خاص اگر خانواده ها بخواهند فرزندان خود را با نور قرآن مانوس کنند هیچ امکاناتی در اختیارشان نیست در حالی که این مساله در اندونزی برعکس است و در این کشور 400 دانشگاه علوم اسلامی وجود دارد، در بدنه اجتماعی این کشور حتی اگر فشار فرهنگی نیز زیاد باشد ولی در مقابل به علوم اسلامی بهای بسیاری داده می شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در ایجاد مهدهای قرآنی باید شرایط آموزشی نیز فراهم باشد، اظهار داشت: باید نیروی انسانی برای این موضوع با بهترین تکنولوژی های آموزشی تربیت شود، برای اصلاح وضعیت خانواده و جامعه بهتر است شیپورها را از سر گشادشان نزنیم و در عوض کارها را در جایی که موثر است انجام دهیم.

وی گفت: علاوه بر پرداختن به آرایه های قرآنی، گسترش مفاهیم قرآنی و تربیت مربیان خانگی قرآنی برای مادران شاغل و غیر شاغل از طرح های بر زمین مانده متولیان امور زنان در جامعه است، امیدوارم با جدیت در این امر شاهد تحولات مثبت در حوزه قرآن باشیم.

اجرای تواشیح توسط گروه مدیحه سرایی محراب، اجرای برنامه حفظ قرآن حنانه خلفی، نابغه قرآنی کشور و ابتهال خوانی مبتهل برجسته عراقی،  میثم تمار از دیگر برنامه های این همایش بود.

گفتنی است، در خلال برگزاری این همایش مسابقه پیامکی روز چهارم مسابقات قرآن نیز طرح و علاقه مندان تا ساعت 14 فرصت داشتند تا در این مسابقه شرکت نمایند.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: