پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ٠٩:٣٠   1396/09/16 شماره خبر:  ١٧٢٦١
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
گفت و گوی خواندنی با زهرا کرباسی؛ رکورددار حفظ قرآن در 2 ماه
زهرا کرباسی، مدیرعامل موسسه منهاج الرسول شیراز با حفظ قرآن در مدت دو ماه اکنون رکورد دار حفظ قرآن در کوتاه ترین زمان ممکن است.

گفت و گوی خواندنی با زهرا کرباسی؛ رکورددار حفظ قرآن در 2 ماه

 

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان» زهرا کرباسی، مدیرعامل موسسه منهاج الرسول (ص) شیراز در اوج جوانی و پس از فراغت از روزهای پرمشغله کنکور، تصمیم گرفت، از اوقات باقی‌مانده پیش روی خود تا آغاز کلاس‌های دانشگاهی که برای پذیرفته شدن در آن سخت تلاش کرده بود، راه پرفروغ حفظ قرآن را در پیش گیرد.

وی که در آن سال‌ها سرشار از انگیزه و میل به رشد و پیشرفت بی‌وقفه بود، حفظ قرآن را از مهرماه آغاز و در مدت 2 ماه موفق به حفظ کل قرآن کریم شد.

در ادامه، گفت‌وگوی اتقان، با این بانوی نخبه قرآنی تقدیم حضور می‌گردد:

این حافظ کل قرآن کریم که هم‌اکنون در سمت مدیرعامل موسسه منهاج الرسول شیراز به عنوان یکی از فعال‌ترین مؤسسات استان فارس، تربیت نوزادان، کودکان و نوجوانان این سرزمین را برعهده دارد، با اشاره به روزهای نوجوانی خود، خاطرنشان کرد: پس از کنکور سراسری  در فاصله زمانی 4 ماهه بین کنکور تا آغاز کلاس‌های دانشگاهی، به خاطر اینکه از زمان نهایت استفاده را برده باشم، در کلاس‌های جامعه القرآن ثبت‌نام کردم.

کرباسی با بیان اینکه در آن روزها بزرگ‌ترین هدفم این بود که از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنم، و اگر موفق نشدم قرآن را کامل حفظ کنم، یک‌ترم از مرخصی تحصیلی استفاده کنم.

همانطورکه مشخص است، وی با عزمی راسخ پا به این میدان گذاشته بود، بنابراین وقتی توانایی و ظرفیت بالای خود نسبت به دیگر قرآن آموزان جامعه القرآن را که طی یک روز موفق به حفظ 2 صفحه از قرآن کریم می‌شدند را مشاهده کرد، تصمیم گرفت، حفظ قرآن را در منزل ادامه دهد.

وی برای شرکت در آزمون حفظ و در واقع سنجش میزان توانایی و مهارت خود، هر دو هفته یکبار بار در جامعه القرآن حضور می یافت.

وی در همان سال و پس از اینکه موفق به حفظ کل قرآن کریم در 2 ماه شد، در مسابقات استانی و کشوری حضور یافت و رتبه‌های اول، دوم و سوم رقابت‌های آن سال را به خود اختصاص داد؛ با همان سطح حفظ و با مرور کوتاه‌مدت حفظیات.

کرباسی هم‌اکنون با کسب کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه قم و کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات از دانشگاه شیراز، به عنوان مدیرعامل موسسه منهاج الرسول به ارائه محفوظات، دانش و علوم قرآنی خود به نوزادان، کودکان و نوجوانان قرآنی این سرزمین می‌پردازد، همچنین وی دارای یک فرزند خردسال پنج ساله است.

 

وی به عنوان بانویی که کل قرآن کریم را طی 2 ماه و به روش حفظ سریع قرآن کریم حفظ نموده در بخشی از این گفت‌وگو در توضیح روش حفظ قرآن کریم، خاطرنشان کرد: هرچه زمان حفظ قرآن کوتاه‌مدت باشد، البته با توجه به خصوصیات و پتانسیل فرد، تثبیت محفوظات نیز بیشتر خواهد بود و به تبع آن مدت زمان فراموشی کمتراست، این یک نکته ثابت‌شده علمی است که نه تنها در بحث حفظ قرآن اینگونه هست در بسیاری از موارد یادگیری نیز همینطور است.

مدیرعامل موسسه منهاج الرسول شیراز این نکته را بر خلاف ادعای برخی افراد که حفظ سریع را باعث عدم تثبیت می‌دانند بیان و از این روش حفظ قرآن کریم دفاع کرد.

کرباسی در ادامه با اشاره به انتقاد برخی کارشناسان و صاحب‌نظران قرآنی بر طرح‌های حفظ یک‌ساله قرآن کریم، خاطرنشان کرد: اگر مواردی که این صاحب‌نظران بر آن‌ها انتقاد دارند را بررسی کنیم، در می‌یابیم که اکثر این افراد در بحث تثبیت محفوظات مشکل داشتند.

وی با بیان اینکه مراکزی که اقدام به برگزاری دوره‌های حفظ کوتاه‌مدت می‌کنند، اغلب آزمون ورودی و یا تعیین سطح تمرکز، توانایی و پتانسیل را ندارند، به همین دلیل بسیاری از متقاضیان این دوره‌ها، پس از مدتی از شروع دوره دچار بی‌انگیزگی، کاهش تمرکز، کاهش ظرفیت و سردرگمی و ... می‌شوند.

این نخبه قرآنی با تأکید بر اینکه اگر در زمان ورود افراد به دورهای کوتاه‌مدت، توانایی و ظرفیت سنجی شود، ممکن است تعداد افراد حاضر در دوره کاهش یابد، اما قطعاً افرادی که در پذیرفته می‌شوند، حافظ کل قرآن خواهند شد، بدون اینکه در این دوران رنج بکشند و بعضاً به آسیب‌هایی نیز دچار شوند.

مدیرعامل موسسه منهاج الرسول (ص) شیراز در ادامه با بیان اینکه حفظ سریع قرآن به شکل عام قابل‌قبول نیست، گفت: در این بحث باید ابتدا دیده شود که فرد متقاضی استعداد این کار را دارد یا خیر، درواقع طرح حفظ سریع قرآن کریم بستگی به سطح انرژی و تمرکز افراد دارد.

وی با تأکید بر اینکه این نوع حفظ را به همه علاقه‌مندان به حفظ قرآن کریم توصیه و پیشنهاد می‌کنم، افزود: این توصیه من به شرطی می‌تواند برای همه مردم مورد پیگیری قرار بگیرد که ابتدا دوره‌های مقدماتی این طرح و رسیدن به اوج تمرکز سپری شود و بعد وارد دوره حفظ کوتاه‌مدت شوند.

کرباسی با اشاره به اینکه همه افراد به صورت بالقوه استعداد این کار را دارند، اذعان کرد: باید این استعداد بالقوه با استفاده از روش‌ها و دوره‌های مختلف به منصه ظهور برسد. من با یقین می‌گویم که اگر از لحاظ سطح انرژی و تمرکز افراد مشکلی وجود نداشته باشد بهترین روش حفظ قرآن کریم، همین روش حفظ سریع قرآن کریم است.

 

 

 
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1396/09/27 2:16
0
0
الحمداله
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: