پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٨:٥٨   1397/01/08 شماره خبر:  ١٨٠٦٠
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
گزارش عملکرد اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در سال 96
سالی که گذشت اتفاقات خوب و بد متعددی در حوزه قرآن رخ داد، اتفاقاتی که تاثیرات مختلفی را بر این حوزه داشته و حتی در برخی موارد ضربه های متعددی را بر پیکره جامعه قرآنی وارد نموده است.

 

 

گزارش عملکرد اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در سال 96

سالی که گذشت  اتفاقات خوب و بد متعددی  در حوزه قرآن  رخ داد، اتفاقاتی که  تاثیرات  مختلفی را بر این حوزه  داشته و حتی در برخی موارد ضربه های متعددی را بر پیکره جامعه قرآنی وارد نموده است.

اتفاقاتی همچون  واریز فقط 5 درصد از اعتبارات سال 95 و عدم تخصیص  یک ریال از اعتبارات سال 96، از مسائلی  بود که  همه جامعه قرآنی را دچار چالش  و کندی حرکت نمود.

با این  حال اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به عنوان نماینده موسسات قرآنی و یک صنف مردمی برگرفته از مؤسسات و تشکیلات مردمی، در سال جاری با رویکرد عملیاتی شدن فرآیند ادغام دو اتحادیه و ایجاد اتحاد و انسجام در حوزه فعالیت های مردمی، اقدامات مختلفی را  در دو بخش کلی، الف) امور سیاست گذاری و تصمیم سازی و به نوعی تأثیر گذاری بر تصمیمات کلان و  ملی و ب)  امور اجرایی و عملیاتی به سرانجام رسانده است.

در ادامه به بخشی از اقدامات اتحادیه به اختصار اشاره خواهد شد.

 

الف) امور سیاست گذاری و تصمیم سازی

 

1-       حضور فعال در تمامی جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی

در سالی گذشته سه نفر عضو مردمی در شورای توسعه انتخاب شدند که هر سه این بزرگواران از نمایندگان اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور بودند، این یک نکته بسیار مثبتی است که باعث شده، در همه جلسات شورای توسعه، مشکلات و معضلات و مسائل مؤسسات به راحتی مطرح شود، در واقع می‌توان گقت که یکی از ارکان اصلی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در واقع مؤسسات و تشکل‌های مردم نهاد هستند که وظیفه ذاتی‌شان حمایت از منافع مؤسسات قرآنی و هدایت تصمیمات به سمت حقوق مؤسسات مردمی است.

 

2-       عضویت در کمیته تخصیص اعتبارات قرآنی

کمیته تخصیص اعتبارات قرآنی، سال گذشته در ذیل شورای توسعه شکل گرفت که از 11 عضو این کمیته، 4 نفر به صورت مستقیم با مؤسسات مرتبط هستند و سایر اعضا هم با توجه به نگاهی که در این کمیته به بخش مردمی حاکم است، دیدگاه بسیار مثبتی به مؤسسات دارند که این حضور  مثبت و مستمر سرانجام منجر به افزایش سهم موسسات و نهادهای مردمی از اعتبارت قرآنی از 5 درصد به 50 درصد بود که البته امیدواریم این مصوبه محقق شود.

 

3-       عضویت نمایندگان موسسات در سایر بخش‌های تصمیم گیری کلان قرآنی کشور

عضویت فعال نمایندگان موسسات در سایر بخش‌های تصمیم گیری کلان قرآنی کشور، از جمله کمیسیون‌های سه گانه شورای توسعه و ستاد عالی مسابقات قرآنی کشور، هم در فرآیندهای ستاد و هم در تصمیمات این ستاد، نقش مؤثر و پقابل توجهی دارند.

در هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت که مهم‌ترین مرجع حل و فصل مسائل، مشکلات و معضلات مؤسسات است و در دیل شورای توسعه فرهنگ قرآنس فعالیت می‌کند، نیز نمایندگان مردمی اتحادیه حضور فعال و قابل توجهی دارند، نمایندگان مردمیو اتحادیه حضور فعال و قابل توجه و جدی دارند دو نسبت به تصمیمات این هیئت نظارت می‌کنند.

اتحادیه در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در جهت احقاق حق مؤسسات قرآنی حضور قدرتمندانه ای دارد، همچنین در مراسمات قرآنی ملی و فراملی کشور از جمله همایش باشکوه اربعین، راه پیمایی بیست و دوم بهمن، روز قدس، تجمع‌های اعتراضی و فعال است.

 

 

4-       حضور در ستاد عالی مسابقات

جایگاه محوری اتحادیه در تصمیم گیری و سیاست گذاری در حال حاضر به حدی است که با توجه به چالش‌های امسال نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، وزیر محترم ارشاد، اذعان داشتند که سال آینده حتماً نمایشگاه قرآن باید به اتحادیه واگذار شود.

 

ب) امور اجرایی و عملیاتی

 

1-    سامان دهی فضای مجازی اتحادیه، (تلگرام، اینستاگرام، گروه امت قرآنی و ...)

در راستای انتشار اخبار مؤسسات مردم‌نهاد قرآنی و فعالیت‌های اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در فضای مجازی، همچنین انعکاس رویدادها و وقایع فرهنگی و قرآنی و بهره‌وری از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی در دسترس، کانال رسمی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به نشانی: telegram.me/etghan  و همچنین صفحه اینستاگرام اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز هم اکنون به نشانی: https://www.instagram.com/etghan.ir/ در دسترس می‌باشد.

همچنین گروه تلگرامی امّت قرآنی (اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی کشور) با هدف هم افزایی و تبادل نظر همه مدیران مؤسسات و فعالان قرآنی سراسر کشور در جهت نیل به اهداف آن‌ها، از نیمه رمضان 96 و وهمزمان با میلاد کریم اهل بیت (ع) با لینک https://t.me/joinchat/AAAAAEMIDpY2P_FqoN0nSA ایجاد شده است.

 

 

2-    سامان دهی نشریه اتقان و باز تنظیم این ماهنامه خبری

ماهنامه خبری اتقان، با رویکرد اطلاع‌رسانی و نقد عملیاتی فعالیت‌های قرآنی کشور با ارتقاء و حرکت به‌سوی بهره‌مندی از فن‌آوری‌های روز و مبتنی بر تکنولوژی، با ارائه ماهنامه‌هایی باکیفیت محتوایی و طراحی مناسب و ارسال به کلیه مؤسسات، سازمان‌ها و نهادهای قرآنی، خبرگزاری‌ها، مسئولین ارشاد نظام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دفاتر ائمه جمعه و ... در سراسر کشور، بستری مناسب برای انعکاس فعالیت‌های قرآنی ایجاد نموده است که از سال 96 با بازتنظیم و تغییرات تدریجی در حال بروز رسانی می‌باشد.

 

 

3-       برگزاری نشست‌های خبری با موضوعات مهم و به روز ، مورد دغدغه فعالیت‌های قرآنی

سلسله نشست‌های خبری اتحادیه با هدف بهره‌گیری از توان فکری و علمی کارشناسان قرآنی در موضوعات مختلف مربوط به مؤسسات و همچنین ارائه راهکارهای مناسب در جهت ارتقاء کمی و کیفی مؤسسات قرآنی مردمی با حضور متخصصان و برخی مدیران قرآنی مؤسسات در اتحادیه برگزار گردید که برگزاری نشست‌های تاکنون نشست‌های مختلفی با موضوعات مختلفی برگزار شده که گزارش تفصیلی آن در پایگاه خبری اتحادیه به نشانی www.etghannews.ir درج شده است.

 

 

4-       برگزاری پویش تلاوت قرآن کریم هدیه به ارواح مطهر شهدای انقلاب اسلامی

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به عنوان یک دستگاه مردمی در حوزه فعالیت‌های قرآنی، با مشارکت در برگزاری جلسات کمیته قرآن ستاد بزرگداشت دهه فجر، وظایفی را در خصوص هماهنگی مؤسسات و تشکل‌های سراسر کشور بر عهده گرفته است، طرح «پویش تلاوت قرآن کریم»، برپایی محافل انس با قرآن کریم، ادای احترام به مقام شامخ حضرت امام (ره)، دیدار با خانواده شهدای انقلاب اسلامی و برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی با مشارکت مؤسسات از جمله مهم‌ترین ویژه‌برنامه‌های اتحادیه تشکل‌های قرآنی در ایام دهه مبارک فجر می‌باشد.

 

 

5-       سامان دهی مؤسسات جهت حضور فعال در طرح و بشارت 1451

براساس رایزنی‌های اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با شبکه قرآن و معارف سیما، امکان مشارکت و حضور مؤسسات قرآنی سراسر کشور در طرح بشارت 1451 از طریق برپایی کلاس‌های حضوری حفظ سوره‌های مبارکه ملک و واقعه در تابستان 96 برای 100 فعال قرآنی مؤسسات فراهم شد.

بر همین اساس، مؤسسات می‌بایست، پس از برگزاری کلاس حضوری، ضمن اخذ آزمون، اسامی برگزیدگان این طرح را به اتحادیه ارسال نمایند.

 

 

6-       تشکیل دبیرخانه جشنواره آثار هنری طرح بشارت 1451 در اتحادیه

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، در تابستان سال 96 به عنوان دبیرخانه جشنواره آثار هنری طرح قرآنی بشارت 1451 ازسوی شبکه قرآن و معارف سیما انتخاب شد.

این جشنواره در 5 رشته هنری از جمله تصویر گری سوره ملک و واقعه، شعر، طراحی پوستر (گرافیک)، نقاشی، خوشنویسی برگزار شد.

 

 

7-       تهیه تیزرهای از  فعالیت‌های موسسات قرآنی و اتحادیه و پخش از رسانه ملی

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به عنوان نهادی تصمیم ساز و سیاست گذار، در راستای ترویج فرهنگ حفظ عمومی قرآن کریم، سبک زندگی قرآنی و نیز فرهنگ انس با قرآن کریم، با مشارکت شبکه قرآن و معارف سیما، اقدام به تولید مستندها و نیز تیزرهای مختلف قرآنی از جمله مستند «آیه‌های زندگی»، تیزر «پویش ملی شوق وصال»، تیزر فراخوان جذب کمک‌های مردمی و نذورات اربعین حسینی«و.. نموده است که از شبکه‌های مختلف سیما و رادیو به خصوص شبکه قرآن و معارف سیما پخش شده است.

اتحادیه آمادگی دارد نسبت به پخش تیزر موسسات قرآنی سراسر کشور نیز اقدام نماید.

 

 

8-       مشارکت در یادواره سوره‌های سرخ

اتحادیه تشکل‌های قرآن وعترت کشورنیز به‌عنوان یکی از دستگاه‌های مشارکت‌کننده در برگزاری همایش سوره‌های سرخ، در بخش‌های مختلفی ازجمله اطلاع‌رسانی به مؤسسات قرآنی برای حضور و شرکت در یادواره، برنامه‌ریزی جهت حضور هیئت‌مدیره و مدیران مؤسسات قرآنی در زمان برگزاری یادواره و بهره‌گیری از نام و یاد شهدای قرآنی در همایش‌ها، مسابقات، جشنواره‌ها و... در سال جاری با سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ اقدام به مشارکت در برپایی این یادواره کرده است.

 

 

9-       حمایت‌های آموزشی و خدماتی از اردوهای جهادی، سازندگی و دانشجویی

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، با همکاری سازمان بسیج دانشجویی و با مشارکت دانشگاه امام صادق(ع) به‌منظور پیشگیری و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی از طریق غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان، استفاده از نیرو و نشاط جوانان در عرصه‌های سازندگی، باهدف اعتلای فرهنگ قرآنی در آحاد آسیب‌پذیر جامعه و کمک به توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها عمرانی و فرهنگی در روستاها و مناطق محروم سراسر کشور اقدام به برگزاری اردوهای جهادی کرده است.

 

 

10-       مشارکت در برگزاری نمایشگاه قرآن کابل و اعزام گروه‌ تواشیح منتخب تهران

از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور گروه 6 نفره تواشیح منتخب استان تهران، جهت انجام امور تبلیغی و ترویجی به کشور افغانستان اعزام شدند.

فعلیت‌های این گروه تواشیح که در راستای حضور در نمایشگاه علمی، فرهنگی، هنری و کتاب جمهوری اسلامی ایران، به افغانستان اعزام شدند، مورد استقبال رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، شبکه‌های مختلف تلویزیون افغانستان و مردم این کشور قرار گرفت.

 

 

11-       جمع اوری کمک‌های مردمی و تهیه و توزیع قرآن در مناطق محروم

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در اقدامی تحسین برانگیز اقدام به جمع آوری کمک‌های مردمی از سراسر کشور و تهیه مصحف شریف در راستای رفع نیاز فرهنگی مناطق محروم و مرزی کشور نمود.

 

 

12-       سازماندهی و نوسازی مهمانسرای اتحادیه جهت پذیرایی از فعالان قرآنی

مهمانسرای اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، ازجمله خدماتی است که جهت رفاه حال مؤسسات مردم‌نهاد قرآنی در رفت و آمد به شهر تهران، در ساختمان این اتحادیه، به بهره برداری رسید.

 

 

13-تشکیل دبیرخانه کارگروه قرآن کمیته فرهنگی آموزشی اربعین

کارگروه قرآن کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین، از اواخر سال 94، با برپایی جلسات هم اندیشی با حضور دستگاه‌های مختلف قرآنی، سعی در تدوین نقشه راهی پر برکت در جهت انجام فعالیت‌های قرآنی در موسم اربعین نمود.

بدین منظور، روابط عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که به عنوان متولی دبیرخانه شورای راهبری فعالیت‌های قرآنی اربعین حسینی، مسئولیت داشت، با مشورت و رایزنی‌های فراوان، سرانجام در مهر ماه سال گذشته با مشورت و رایزنی‌های بسیار با نهادها و سازمان‌های فرهنگی مختلف در خصوص برنامه‌های قرآنی ایام اربعین حسینی تصمیم گیری نمود.

 

 

14-اعزام دومین کاروان قرآنی نور جمهوری اسلامی ایران به عتبات عالیات

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که از سوی کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد اربعین به عنوان دبیرخانه شورای راهبری فعالیت‌های قرآنی اربعین انتخاب شد، در سال 96 اقدام به اعزام دومین کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به عتبات عالیات (ویژه مراسم اربعین حسینی) نمود.

این اقدام پس از برگزاری جلسات متعدد شورای راهبری و کمیته فرهنگی اربعین، برنامه ریزی و اجرا شد و پس از آن با اعلام فراخوان دعوت از قاریان و بررسی‌های انجام شده، 70 نفر به‌عنوان اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران مشخص شدند.

 

 

15-برگزاری طرح بزرگ‌ترین جمع خوانی قران کریم در اربعین حسینی

طرح سراسری جمع خوانی سوره مبارکه «واقعه» با عنوان بزرگ‌ترین هم خوانی قرآن کریم، در ایام اربعین، هر روز و هر شب، بعد از اقامه نماز و در صوف نماز با حضورانبوه زائران اربعین حسینی، در مسیر پیاده روی اربعین از نجف اشرف تا کربلای معلی برگزار شد.

این طرح به همت کارگروه قرآن کمیته فرهنگی_آموزشی ستاد مرکزی اربعین و در واقع روابط عموی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور طراحی و اجرا شد.

 

 

16-همکاری با رادیو اربعین و تهیه ویژه برنامه تفسیر و شرح سوره واقعه توسط حجت الاسلام حمید محمدی

با مشارکت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و رادیو اربعین، مجموعه صوتی تفسیر و شرح سوره مبارکه واقعه با بیان استاد حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی تولید و در اختیار رادیو اربعین قرار رگفت و در ایام اربعین حسینی با پوشش سراسری در کشور عراق و ایران از این رسانه پخش گردید.

 

 

17-ثبت نام از قاریان برجسته و گروه های تواشیح بین المللی

 

در سال گذشته تعداد اعضای کاروان نور متشکل از قراء و گروه‌های تواشیح ۴۰ نفر بودند که با توجه به درخواست ستاد اربعین، این ظرفیت امسال به ۷۰ نفر افزایش یافت که این تعداد با بیش از ۸۰ درصد افزایش همراه بود.

در همین راستا کارگروه قرآن کمیته فرهنگی آموزشی اربعین حسینی، در راستای بهره مندی از ظرفیت جامعه قرآنی محب حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، همزمان با دهه اول محرم الحرام اقدام به ثبت نام از قاریان، حافظان، اساتید و گروه‌های تواشیح علاقه مند به حضور افتخاری در مراسم اربعین حسینی نمود و پس از بررسی نتایج ثبت نام و سنجش شاخصه های اعضای کاروان نور از بین بیش از 100 قاری برجسته و ممتاز و بیش از 20 گروه تواشیح بین المللی، حدود 80 نفر به عنوان عضو این کاروان انتخاب و معرفی شدند.

 

 

18-برپایی نشست صمیمی اعضای کاروان نور در محل شبکه قرآن و معارف سیما

نشست صمیمی اعضای کاروان نور جمهوری اسلامی ایران اعزامی به مراسم اربعین سال 96، با حضور قاریان، مبتهلان و اعضای گروه های تواشیح بین المللی اعزامی به اجتماع باشکوه اربعین حسینی، در محل شبکه قرآن و معارف سیما برگزار شد.

در این جلسه که در راستای هماهنگی اعضا و بیان تجربیات سفر سال گذشته و همچنین آشنایی با فضا و شرایط سفر اربعین تشکیل شده بود، موارد بسیار مهمی مطرح شد.

 

 

19-رایزنی با آستان قدس  رضوی و برپایی کرسی های تلاوت رضوی در نجف و کربلا و موکب‌های مسیر

امسال تعامل بسیار خوبی با آستان قدس رضوی در اجرای محافل  قرآنی برای زائران سیدالشهدا(ع) انجام شد و کلیه محافل قرآنی با عنوان کرسی تلاوت رضوی توسط  کاروان نور برپا شد و پرچم مقدس آستان رضوی در موکب‌ها به هنگام برپایی مراسم نصب شد.

 

 

20-توزیع بیش از 5000 جلد قرآن کریم  در موکب های قرآنی اربعین

همچنین در تعامل با مرکز طبع و نشر قرآن، مصحف شریف در مسیر نجف تا کربلا توزیع شد.

 

 

21-برپایی بیش از 350 محفل قرآنی و بیش از 1000 برنامه در مدت یک هفته

هدف از طراحی برنامه‌های قرآنی بین مسیر راهپیمایی اربعین حسینی برای زوار، طنین‌انداز شدن آوای ملکوتی قرآن کریم بود که با مدیریت و برنامه‌ریزی‌های دقیق این موضوع انجام شد و به کمیت‌های مورد نظر دست یافته و کارگروه قرآنی موفق به برپایی ۳۵۰ محفل و بیش از 1000 برنامه مختلف قرآنی در شهر‌های نجف اشرف، کربلای معلی، سامرا و کاظمین و دیگر محل و موکب‌ها شد.

 

 

 

22-اجرای طرح بزرگ «کوثر رسول الله» و رحمه للعالمین در مؤسسات قرآنی کشور با مشارکت مرکز قرآن کریم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی

 

مرکز قرآن کریم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی از جمله اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در راستای توجه و توسل مردم به حضرت زهرا سلام الله علیها، تلاوت قرآن کریم و اهدای ثواب آن به پیشگاه آن حضرت، طرحی را تحت عنوان «کوثر رسول الله»، به صورت همزمان در شام شهادت حضرت صدیق طاهره (س) و همچنین شب ولادت ایشان در حرم مطهر رضوی، اماکن متبرکه و مساجد سراسر کشور برگزار نمود.

 

23-همچنین برگزاری مسابقات نماز، مسابقه خطبه غدیر، برگزاری گردهمایی با حضور کارکنان در مناسبت‌های ملی و مذهبی و... از جمله اقدامات روابط عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در راستای خدمت به مدیران و کارکنان مجموعه اتحادیه کشوری بوده است.

 

 

24-سامان دهی امور موسسات و  بروز رسانی اطلاعات موسسات در بانک اطلاعات اتحادیه.

 

 

25-عضو گیری واجرای فرآیند عضو گیری

در سال 96، بالغ بر 75 موسسه جدید در سال 96 به عضویت اتحادیه پیوستند.

 

 

 

26-رسیدگی به مصوبات جلسات هیئت مدیره و کمیته اجرایی مرتبط با موسسات قرآنی.

 

 

 

27-حمایت از طرح های فاخر قرآنی موسسات  و نظارت بر روند اجرای طرح های فاخر

در سال 96 (بالغ بر 50 موسسه  قرآنی در سال 96 مورد حمایت تجهیزاتی و مالی در راستای اجرای طرح های فاخر قرآنی قرار گرفتند).

 

 

29-    عقد قرارداد با اتحادیه های مدغم استان ها در راستای برگزاری مجامع اتحادیه مدغم، خرید تجهیزات اداری دفاتر اتحادیه و نظارت بر روند اجرای طرح ها و برنامه ها

 

 

 

30-    پیگیری مطالبات موسسات از جمله بیمه فعالان قرآنی، بودجه و اعتبارات قرآنی، معافیت های مالیاتی و... از نهاد ها و ارگان های دولتی و حاکمیتی.

 

 

 

31-    صدور پروانه عضویت سه ساله برای موسسات عضو

 

 

 

32-    بروز رسانی اطلاعات شرکت کنندگان در مجامع سال های 92 و 94 اتحادیه جهت ثبت شرکت ها.

 

 

33-    تعامل همه جانبه با اتحادیه های استانی

 

 

34-    عقد قرار داد با اتحادیه های استانی در راستای اجرای دوره مدیریت فعالیت های قرآنی موسسات در استان ها.

 

 

 

 

35-    اعطای 2 میلیارد تومان وام قرض الحسنه بانک رسالت به بیش از 200 فعال قرآنی

 

 

 

 

36-    حمایت از برگزاری مجامع عمومی اتحادیه‌های استانی

 

 

 

37-    خرید مهمانسرای ویژه فعالان قرآنی، در نزدیکی حرم مطهر رضوی

 

 

 

38-    عقد قرارداد با اتحادیه های استانی در راستای برپایی دوره های مدیریت فعالیت های قرآنی و واریز مبلغ 400 میلیون به حساب اتحادیه های مدغم استانی

 

 

 

39-    کمک بلاعوض 60 میلیون تومانی به اتحادیه های مدغم استان ها جهت تجهیز دفاتر اتحادیه

 

 

 

40-   شفاف سازی اعتبارات دریافتی: اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در راستای شفاف سازی هزینه کرد اعتبارات دریافتی از محل بودجه سال 95 که در اسفندماه 95 به حساب این نهاد واریز شد، اقدام به انتشار گزارشی از دریافت این بودجه و نحوه هزینه کرد آن براساس مصوبات شورای توسعه نمود.

 

 

 

41-    توزیع بودجه دستگاه ها و نهادهای عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی

 

 

42-    همکاری با دانشگاه قرآن و حدیث در برگزاری آزمون‌های

با توجه به اینکه دانشگاه قرآن و حدیث به‌عنوان یکی از نهادهای آکادمیک درزمینه قرآن و عترت در حال فعالیت است و دانشجویان زیادی را از طریق حضوری و مجازی در داخل و خارج از کشور تربیت می‌کند، در این راستا مؤسسات منتخبی از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به‌عنوان ناظر برگزاری آزمون‌های دانشگاه قرآن و حدیث انتخاب شدند.

علاوه بر این، همکاری‌های محتوایی درزمینه تبادل دوره‌های آموزشی خصوصاً امکان استفاده از دوره‌های آموزشی آکادمیک دانشگاه قرآن و حدیث برای جامعه قرآنی کشور فراهم شد.

 

 

43-    راه‌اندازی اتوماسیون رتبه‌بندی (ریتینگ مؤسسات قرآنی استان تهران)

اقدام به راه‌اندازی اتوماسیون اطلاعات، گزارشات، تحویل و رتبه‌بندی یا ریتینگ مؤسسات قرآنی استان تهران ازجمله مهم‌ترین اقدامات اتحادیه در یک سال گذشته بود، در این پورتال و درگاه رتبه‌بندی تمام اطلاعات مؤسسات قرآنی استان تهران که از سوی مدیران ارائه می‌شود، درنهایت توسط ناظرین تأییدشده و به‌صورت آنلاین تمام فعالیت‌های مؤسسات قرآنی استان تهران در این راستا انجام می‌شود، این فعالیت شامل رتبه‌بندی و امتیازدهی و حمایت از مؤسسات می‌شود.

در این راستا نیز پورتالی به نام میزان سال گذشته امسال آماده‌شده که هم‌اکنون در حال خطایابی و مراحل نهایی است.

 

44-    عقد قرار داد با شرکت «سافت سیستم کیش» و راه‌اندازی اتوماسیون اداری «تیم یار»

انعقاد قرارداد برای راه‌اندازی اتوماسیون اداری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از شرکت تیم یار و ارائه آن به اتحادیه‌های استانی از دیگر فعالیت‌های یک سال گذشته اتحادیه است، این قرارداد اخیراً منعقدشده و طی آن‌همه اتحادیه‌های استانی در فاز اول می‌توانند با اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به‌صورت کاملاً آنلاین و تحت وب و به‌صورت مستند، مکاتبات ارتباطات و نامه‌نگاری‌ها داشته باشند.

علاوه بر این، این پورتال در 4 بخش در اتحادیه فعال خواهد شد.

الف) بخش پرسنلی: شامل کلیه افراد اتحادیه به‌علاوه مدیران عامل و روسای هیئت‌مدیره اتحادیه‌های استانی است.

ب) بخش CRM یا ارتباط با مشتری: پوشش‌دهنده همه روندهایی است که با ارباب‌رجوع سروکار دارد ازجمله درخواست وام، درخواست‌های مجوز از اتحادیه، درخواست عضویت در اتحادیه و یا هرگونه بحثی که طی آن اتحادیه با مؤسسات در ارتباط است، در CRM تعریف‌شده و پیگیری آن در هر سطح توسط درخواست دهنده قابل‌مشاهده است.

ج) بخش مکاتبات: کلیه مکاتبات به‌محض راه‌اندازی این پورتال، ثبت رسمی شده، شماره پیگیری به آن تعلق می‌گیرد و قابل‌مشاهده ارجاعات است، مکاتبات در درون اتحادیه و بین اتحادیه با اتحادیه‌های استانی، کاملاً مستند و به‌صورت پاسخگویی آنلاین و تخت وب توسط هرکدام از مسئولین قابل پاسخگویی خواهد بود.

د) بخش حسابداری: این بخش از پورتال، یک میز کار بسیار آنلاین و به‌روز برای پاسخگویی به همه نیازهای مالی، مالیاتی و حسابداری اتحادیه و اتحادیه‌های استانی که با همکاری اتحادیه و مجموعه «سافت سیستم کیش تیم» در حال راه‌اندازی است که فرآیند استقرار آن به‌زودی به پایان می‌رسد.

 

 

 

مجموعه هیئت مدیره و کارکنان اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور ضمن عرض تبریک به مناسبت سال نو و آرزوی سالی سرشار از سلامتی، شادی و شادکامی در سال 97، امیدوار است در هفته های  آغازین  سال جدید  موضوع ادغام اتحادیه ها، به سرانجام  رسیده و شاهد تشکیل  یک اتحادیه منسجم، مقتدر و مستقل باشیم.

 

 

 

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: