پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ٠٩:٥٢   1397/09/14 شماره خبر:  ٢٠٦٦٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
پس از یک هفته
مصوبات آخرین جلسه شورای توسعه منتشر شد
مصوبات آخرین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی پس یک هفته از برگزاری آن منتشر شد که طی آن مقرر شد موضوع ادغام اتحادیه‌ها یا تغییر آن، تا یک ماه بعد به شورا ارائه شود.

 

مصوبات آخرین جلسه شورای توسعه منتشر شد

به گزارش اتقان؛ مصوبات چهل و دومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی پس از یک هفته از برگزاری آن توسط دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام شد.

موضوع اعلام وصول سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی (مصوب کمیسیون) و تصویب نهایی آن (مطروحه جلسه ۳۵ شورای توسعه در تاریخ ۴ دی‌ماه ۱۳۹۵ و ارجاعی به کمیسیون مربوط) به عنوان موضوع پیش از دستور شورا مورد بحث قرار گرفت که طی آن سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی (مصوب کمیسیون) به منظور تصویب نهایی، اعلام وصول شد.

ارائه و تصویب ماده واحده پیشنهادی مجمع مشورتی درخصوص شناسایی و اعطای مدرک تخصصی به پیشکسوتان قرائت قرآن کریم دستور اول جلسه بود که مصوبه آن به شرح ذیل است؛

ماده واحده - به منظور ارج نهادن به تخصص، تجربه و حفظ شأن پیشکسوتان قرائت قرآن کریم، شورای ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت (موضوع ماده ۴ مصوبه جلسه ۹ شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مورخ ۷ / ۱۲ / ۱۳۸۹) مجاز است، صرفاً تا پایان سال ۱۳۹۸ بر اساس شرایط ورودی و جدول شاخص‌ها و امتیازاتی که به پیشنهاد شورای مذکور به تصویب مجمع مشورتی می‌رسد، ضمن رعایت فرصت برابر برای همه پیشکسوتان مشمول و اطلاع‌رسانی کافی، نسبت به شناسایی همه واجدین شرایط و بررسی آثار و فعالیت‌های ایشان و اعطای مدرک تخصصی درجه یک و دو به آنان اقدام نماید.

دستور دوم شامل طرح و ارائه نامه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در موضوع نحوه اعطای مجوز مؤسسات قرآنی؛ مستند به بند ۳ وظایف منشور توسعه فرهنگ قرآنی (پیرو شبهه حقوقی مطروحه در نامه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص آیین‌نامه هیأت رسیدگی به امور مؤسسات قرآن و عترت کشور و تصمیم جلسه ۴۱ شورا)

دستور سوم هم شامل گزارش دبیرخانه از ادله اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت، مبنی بر تغییر در مصوبه ادغام اتحادیه‌های مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت مردمی کشور و نهایی‌سازی اساسنامه اتحادیه مدغم (مطروحه در جلسات ۲۳، ۲۴، ۲۵ شورا، مورخ ۷ / ۴ / ۹۳، ۳ / ۸ / ۹۳ و ۲ / ۱۲ / ۹۳ و ارجاعی به هیأت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و طرح در جلسه ۴۱ شورا، مورخ ۳/ ۶ / ۱۳۹۷ و ارجاع به دبیرخانه شورا است که مصوبات ذیل این دو دستور به این شرح است؛

شورا با توجه به درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبنی بر تغییر روند صدور مجوز مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و اعلام نظر رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، به منظور رفع اختلافات ایجاد شده و تداوم همکاری و تعامل مؤثر، مقرر نموده است؛

۱. صدور مجوز از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت کشور، متوقف و مجوزهای مربوط به پرونده‌های مصوب باقیمانده در هیأت، ظرف دو هفته، تعیین تکلیف و صادر می‌شود. از این پس، مجوزها بر اساس ضوابط مصوب یکسان، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی صادر خواهد شد.

۲. درباره هیئت رسیدگی و تغییر ترکیب و وظایف آن و سایر ضوابط لازم، آیین‌نامه مورد توافق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، با امضای مشترک ایشان، جهت بررسی به شورا پیشنهاد می‌شود. همچنین نحوه پابرجایی ادغام اتحادیه‌ها یا تغییر آن، همراه با پیشنهاد مذکور، تا یک ماه بعد به شورا ارائه می‌شود.

۳. تشکیل جلسات هیئت رسیدگی، تا تعیین تکلیف موضوع در شورا، متوقف می‌شود.

خلاصه مذاکرات و مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی را اینجا ببینید.

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: