پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٥:٥٦   1397/10/16 شماره خبر:  ٢٠٨٩٨
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
روح اله طاهری؛
نگاه دولت به قرآن استراتژیک نیست/ جامعه قرآنی ما منفعل است
همانطورکه می دانید بودجه مصوب فعالیت‌های قرآنی در سال‌های قبل هم متاسفانه به طور کامل تخصیص داده نشده و شاهدیم که از همان بودجه اندک اختصاص یافته نیز مبالغ بسیار ناچیزی به دست فعالان حقیقی قرآن رسیده است، به نظر می‌رسد مسئولین باید پاسخگوی این سؤال باشند که سرانجام بودجه‌های تخصیصی چیست؟

نگاه دولت به قرآن استراتژیک نیست/ جامعه قرآنی ما منفعل است

 

به گزارش اتقان؛ سیدروح اله طاهری، عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و مدیرعامل موسسه قرآنی آصال سمنان، با اشاره به مشکلات و شرایط خاص اقتصادی کشور در روزهای پر فراز و نشیب تحریم، عنوان کرد: متاسفانه کشور با شرایط خاص بودجه‌ای مواجه است و مسلماً تا حدامکان تلاش می‌کند هزینه‌های خود را کاهش بدهد تا از دوران بحران عبور کند، اما موضوع این است که هزینه در کدام بخش‌های کشور باید کاهش پیدا کند.

 

طاهری افزود: اینجاست که تفاوت دیدگاه افراد به مسائل مشخص می‌شود، به عنوان مثال خانواده‌ای را در نظر بگیرید که قرار است خانه‌ای خریداری کند، پدر این خانواده برای اینکه هزینه‌هایی که به واسطه خرید خانه، به خانواده تحمیل می‌شود را مدیریت کند، ناچار است مدتی خرج و مخارج خانواده را با ریاضت اقتصادی رفع و رجوع کند. این تصمیم، معقول و منطقی است. در این زمان مهم است که پدر خانواده، از هزینه کدام بخش‌ها کم می‌کند، آیا هزینه تنقلات و امور غیر ضرور را کاهش می دهد و یا از هزینه‌های بهداشت و درمان خانواده کسر می‌کند، در این موقعیت است که عقلانیت پدر خانواده، سنجیده می‌شود.

 

وی در تشریح این امر گفت: ما در کشور جبراً دچار یک ریاضت اقتصادی شده‌ایم و نمی‌توانیم به دولت خرده بگیریم، البته شاید دولت در بوجود آمدن چنین شرایطی بی تقصیر نبوده که البته توضیح آن در این مجال نمی‌گنجد، به هر حال به این مسئله دچار هستیم.

 

وی با اشاره به کاهش 73 درصدی بودجه فعالیت‌های قرآنی در لایحه پیشنهادی دولت برای سال 98، عنوان کرد: مگر نه اینکه ما با الهام از آموزه‌های قرآن و نهج البلاغه انقلاب کردیم و اذعان داریم که قرآن کتاب انقلاب ماست، بنابراین اگر شرط حدوث ما قرآن و نهج البلاغه است، شرط بقای ما هم قرآن و نهج البلاغه است، اینکه ما با قرآن حکومت را آغازکنیم و در دست بگیریم و در زمان ریاضت اقتصادی، به یکباره 70 درصد از حمایت‌ها در حوزه قرآن کم کنیم، به هیچ وجه شایسته نیست.

 

طاهری افزود: اگر نگاه ما انقلابی باشد، پس توجه به قرآن و نهج البلاغه بسیار ضروروی است، همانطور که پدر خانواده نمی‌تواند بهداشت خانواده را نادیده بگیرد، دولت هم نمی‌تواند فعالیت‌های قرآنی و نقش آن در حفظ انقلاب را نادیده بگیرد، چراکه بقای حکومت وابسته به میزان فعالیت‌های قرآنی و مذهبی است، به هرحال نوع نگاه دولت به قرآن استراتژیک نیست و اگر قرآن و مسائل قرآنی در اولویت‌های دولت وجود داشت شاهد کاهش بیش از 70 درصدی بودجه‌های قرآنی نبودیم.

 

مدیرعامل موسسه آصال در ادامه ضمن انتقاد از اهالی و فعالان قرآنی کشور خاطرنشان کرد: جامعه قرآنی ما در حال حاضر در برابر مشکلات و تحولات فشل و کاملاً منفعل است، متاسفانه اقتدار، به هم پیوستگی و وحدتی که باید در بین قرانیان شاهد باشیم، وجود ندارد، رایزنی، تاثیرگذاری و تحول سازی که باید موجود باشد را متاسفانه شاهد نیستیم و این نشان می‌دهد که به با یک مجمع الجزایر قرآنی مواجهیم و پشتیبان یکدیگر نیستیم، به همین دلیل دولت به خود اجازه می‌دهد به یک باره 70 درصد از بودجه این حوزه کسر کند.

 

طاهری در ادامه خاطرنشان کرد: این بسیار دردناک است که با تغییر دولت‌ها، نوع نگاه دولت‌ها نیز در قبال قرآن و فعالیت‌های قرآنی تغییر کند، اگر قرآنیان نقش خود را به درستی ایفا کنند، دولت به هیچ وجه به خودش اجازه چنین برخوردی را نخواهد داد.

 

وی با انتقاد از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان یک نهاد بالادستی که بخشی از بدنه اصلی دولت نیز در آن حضور دارند، در رایزنی با دولت و پیگیری مطالبات جامعه قرآنی ضعیف عمل کرده است. البته این ضعف هم دلیلی است بر مدعای برخی دوستان که بارها بر عملکرد ضعیف این شورا نسبت به توان، ظرفیت و وجاهت قانونی آن تاکید کرده‌اند.

 

طاهری عنوان کرد: همانطورکه می دانید بودجه مصوب فعالیت‌های قرآنی در سال‌های قبل هم متاسفانه به طور کامل تخصیص داده نشده و شاهدیم که از همان بودجه اندک اختصاص یافته نیز مبالغ بسیار ناچیزی به دست فعالان حقیقی قرآن رسیده است، به نظر می‌رسد مسئولین باید پاسخگوی این سؤال باشند که سرانجام بودجه‌های تخصیصی چیست؟

 

 وی در پایان گفت: مسئولین قرآنی لازم است ضمن رایزنی با رئیس جمهوری، ایشان را در جهت تجدید نظر در این روند کاهشی متقاعد کنند و ایشان کمک و مساعدتی را برای بخش‌های قرآنی پیش بینی کند، چراکه در این شرایط حتی با فعالیت انقلابی هم نمی‌توان فعالیت خاصی در حوزه قرآن انجام داد، به هر حال هر فعالیتی نیاز به یک سری مقدمات دارد که قطعاً بودجه پیشنهادی سال آینده جوابگوی این مقدمات نخواهد بود.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: