پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٢٤ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٥:١٣   1397/11/07 شماره خبر:  ٢١٠١٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
قاسم جهان‌آرا/ مدیر مجمع اساتید، قاریان و حافظان استان همدان؛
هدایت، حمایت، توسعه و پشتیبانی فعالیت‌های قرآنی، وظیفه دولت است
در مدت 40 سال سابقه فعالیت قرآنی در کشور از زمان پیروزی انقلاب، اگر چشم مردم به کمک‌های دولتی بود، به‌هیچ‌وجه همین اندک فعالیت‌های قرآنی که در حال انجام است نیز انجام نمی‌شد.

 

هدایت، حمایت، توسعه و پشتیبانی فعالیت‌های قرآنی، وظیفه دولت است

 قاسم جهان‌آرا؛ مدیر مجمع اساتید، قاریان و حافظان استان همدان و مسئول هیئت بازرسین اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در گفت‌وگو با «اتقان»، با اشاره به اینکه زمانی که از کاهش بودجه‌های قرآنی صحبت می‌کنیم، قطعاً قصد تخریب دولت را نداریم، گفت: در مدت 40 سال سابقه فعالیت قرآنی در کشور از زمان پیروزی انقلاب، اگر چشم مردم به کمک‌های دولتی بود، به‌هیچ‌وجه همین اندک فعالیت‌های قرآنی که در حال انجام است نیز انجام نمی‌شد.

وی با تأکید بر نقش پررنگ مردم و نیروهای خودجوش در ترویج فرهنگ قرآنی در کشور، خاطرنشان کرد: اغلب فعالیت‌های صورت گرفته در طول 40 سال گذشته در حوزه فرهنگی، از سوی آحاد ملت و افراد دل‌سوخته و دغدغه مند جامعه قرآنی صورت گرفته و اگر مردم برای انجام این امور، ذره‌ای چشم به کمک‌های دولتی داشتند و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب، آتش به اختیار عمل نمی‌کردند، اکنون فعالیت‌های قرآنی در این سطح نبود و شاهد یک سری فعالیت‌های ضعیف می‌بودیم.

جهان‌آرا افزود: اما به‌هرحال، دولت هم یک سری وظایفی را در قبال جامعه قرآنی دارد، حمایت، دستگیری و تسهیل و تسریع در امور قرآنی، قطعاً ازجمله مهم‌ترین وظایف دولت در مقابل فعالیت‌های قرآنی است.

مدیر مجمع اساتید، قاریان و حافظان استان همدان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه باوجود پتانسیل تربیت 10 میلیون حافظ قرآن در کشور، عنوان کرد: حدود 7 سال از این فرمایش رهبری می‌گذرد و ما که ادعای پیروی از ولایت را داریم، باید بدانیم تا چه اندازه در تحقق این فرمایش موفق عمل کرده‌ایم.، از زمانی که این فرمایش مطرح‌شده، آمار و اعلام رسمی متولیان، از عدم موفقیت در این زمینه حکایت دارد.

جهان‌آرا در ادامه ضمن انتقاد از کاهش بودجه‌های قرآنی افزود: اگر در مدت این 7 سال، بخشی از بودجه‌های کلان دولتی در اختیار فعالیت‌های قرآنی قرار می‌گرفت، پیشرفت بیشتری را در این حوزه شاهد بودیم، دولت نباید سهم هیچ نهادی را در بخش دیگری هزینه کند.

وی با اشاره به تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال 88 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این منشور، در رابطه باسیاست‌های کلی آموزش عمومی و آموزش‌های تخصصی قرآن کریم، مواردی تعریف‌شده و بر اساس آن دولت موظف است نسبت به هدایت، حمایت، توسعه و پشتیبانی این دو حوزه اقدام کند.

مسئول هیئت بازرسین اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور خاطرنشان کرد: در همین راستا، کمیسیون توسعه آموزش عمومی متشکل از نهادهای مرتبط و با مسئولیت وزارت آموزش‌وپرورش و کمیسیون آموزش عالی نیز با مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکیل شد که هر یک تعاریف خاص خودشان را دارند.

وی گفت: در رابطه با آموزش عمومی، برنامه‌هایی ازجمله، روخوانی، درک مفاهیم، معارف و تفسیر قرآن و ازجمله برنامه‌های مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که بر اساس انس آحاد مردم با قرآن کریم سیاست‌گذاری شده و مأموریت‌هایی در این خصوص به نهاد ذی‌ربط سپرده‌شده است.

جهان‌آرا در ادامه وضعیت این حوزه را نگران‌کننده خواند و افزود: برای رفع این وضعیت اسف‌بار، ما به‌عنوان متولیان امور قرآنی باید از انفعال و سکوت خارج‌شده و انتظارات خود را بیان کنیم.

جهان‌آرا با گلایه از کاهش بی‌سابقه سهم قرآن از بودجه سال 98، عنوان کرد: متأسفانه در لایحه بودجه سال آینده شاهد کاهش 73 درصدی سهم قرآن و پیش‌بینی مبلغی در حدود 27 میلیارد تومان هستیم، ضمن اینکه همین بودجه در سال گذشته نیز با رقمی معادل 40 میلیارد تومان مصوب شد و با پیگیری‌های متولیان، این رقم به 100 میلیارد تومان افزایش یافت، اما تنها 23 درصد از آن تاکنون اختصاص‌یافته و بخش اعظم این بودجه‌ها همچنان بلاتکلیف باقی‌مانده است.

وی افزود: اکنون سؤال اینجاست که با این رقم 27 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده در سال آینده، چطور می‌توان سند راهبری توسعه فرهنگ قرآنی را حمایت کرد، چطور می‌توان فرمایش رهبری را در حوزه حفظ قران اجرایی کرد؟ این‌ها همه جای بحث دارند.

جهان‌آرا خاطرنشان کرد: اکنون وزارت آموزش‌وپرورش با حدود 13 میلیون دانش‌آموز و بیش از 350 هزار معلم قرآنی، با تخصص قرآنی، موظف است طرح 1452 را درزمینهٔ حفظ قرآن در سطح مدارس اجرا کند. اما واقعاً خروجی این طرح چیست؟

مسئول هیئت بازرسین اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تصریح کرد: آیا وقت آن نرسیده که ما برای توانمندسازی بدنه آموزش‌وپرورش، کاری کنیم، آیا وقت آن نرسیده که برای ارتقای بنیه علمی معلمان قرانمان کاری کنیم. به نظرم بهتر بود در ابتدا معلمان به حفظ جزء 30 مسلط می‌شدند و سپس دانش آموزان تحت این آموزش‌ها قرار می‌گرفتند، البته این مستلزم تزریق بودجه، تشویق و ترغیب معلمان است.

وی بابیان اینکه چشم‌انداز فعالیت‌های قرآنی برای همه ما روشن است، گفت: در تمام این سال‌ها نتوانستیم به این چشم‌اندازها دست پیدا کنیم، علت این امر را هم کم‌التفاتی دولت می‌دانیم، دولتی که اساساً وظیفه‌اش حفظ و حراست نظام اسلامی و فرهنگ ناب محمدی و اشاعه فرهنگ قرآنی است.

جهان‌آرا افزود: اندکی به سایر کشورهای اسلامی توجه کنید، کشورهایی که ممکن است در حاکمیتشان اماواگرهایی باشد، اما ببینید، به چه میزان در برنامه‌های حفظ قرآن سرمایه‌گذاری می‌کنند. و حالا این وضعیت را با کشور خودمان مقایسه کنیم. کشوری که بیش از 5 هزار موسسه و خانه قرآن در آن فعالیت دارند و بخشی از وزارت ارشاد و بخش دیگری از سازمان تبلیغات مجوز گرفتند، چشم‌انتظارند تا مطالباتشان منعکس شود و حمایت شوند.

وی افزود: خدا می داند ما چقدر شرمنده‌ مردمی هستیم که در دورترین نقاط روستایی کشور به شکل خودجوش در راستای تحقق منویات رهبری تلاش می‌کنند. آیا وقت آن نرسیده که فراکسیون قرآن و عترت مجلس، فکر اساسی بکند و این روزهای سخت را اندکی برای جامعه قرآنی آسان کند.

مدیر مجمع اساتید، قاریان و حافظان استان همدان در ادامه با ارائه راهکارهایی در راستای تحقق چشم‌انداز فعالیت‌های قرآنی، عنوان کرد: اتحادیه مستقل قرآن و عترت ما با مؤسساتی که هر یک با 400 شعبه و چندین هزار نفر قرآن آموز، باید در جای خود باقی بماند برای اینکه رقابت دوستانه دراین‌بین شکل بگیرد.

وی افزود: هرچند موضوع آتش به اختیار که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند را هیچ‌گاه فراموش نخواهیم کرد، ما با نداشته هایمان هم کار می‌کنیم، ما در مقابل خون شهدا خود را مسئول و موظف می‌دانیم به تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب و به‌هیچ‌وجه با این اقدامات دلسرد نمی‌شویم.

این فعال قرآنی گفت: تقاضای ما این هست دولتی که بارأی ملت بر مسند اداره کشور نشسته است، باید در جهت ارتقای وضع نابسامان مراکز آموزشی، روخوانی و روان‌خوانی و خروجی مباحث قرآنی اقدام اساسی کند.

جهان‌آرا افزود: چند درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما، مهارت‌های قرآنی دارند و به چه میزان مسلط‌اند حتی بر روخوانی قرآن کریم، همه این مسائل به بودجه مناسب قرآنی نیاز دارد.

مسئول هیئت بازرسین اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تأکید کرد: اقدام دولت در کاهش 73 درصدی بودجه فعالیت‌های قرآنی، بی‌منطق است، بدون شک قران متعلق به همه انسان‌هاست و هر فردی، بسته به میزان توانایی خود، از آن بهره می‌گیرد. بنابراین دست اندکاران بودجه‌های قرآنی بدون شک برای تحقق اهداف قرآنی نظام، باید هرچه سریع‌تر برنامه‌ریزی کنند.

وی در پایان افزود: این اتفاق به نظرم نوعی توهین به فعالان قرآنی است، نگاه ما باید قرآنی باشد، بدون شک عزیزانی که در شورای توسعه هم مسئولین دارند، باید این موضوع را پیگیری کنند، اکثریت مؤسسات قرآنی از بودجه‌ها بی‌بهره‌اند درحالی‌که تمام تلاششان تحقق فرمان رهبری هست.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: