پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, موسسات عضو ١٠:٢٣   1398/06/04 شماره خبر:  ٢٢٧٧٨
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
حسن محمدی:
نگاه اتحادیه تشکل‌ها به بیانیه ادغام منفی نیست/ منتظر پاسخ دبیرخانه شورا به ابهامات هستیم
مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور ضمن تشریح نقاط قوت و ابهامات بیانیه ادغام دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با اشاره به اینکه مکاتباتی با دبیرخانه شورا در رابطه با ابهامات موجود در بیانیه داشته‌ایم، گفت: در مجموع با توجه به حسن نیتی که دبیر شورا دارد و با در نظر گرفتن برخی مصالح جامعه قرآنی، نگاه منفی نسبت به بیانیه نداریم.

نگاه اتحادیه تشکل‌ها به بیانیه ادغام منفی نیست/ منتظر پاسخ دبیرخانه شورا به ابهامات هستیم

به گزارش اتقان به نقل از ایکنا، پس از اختلافاتی که بر سر مسئله ادغام دو اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور وجود داشت، در نهایت شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به عنوان مرجع تصمیم‌گیری در این زمینه بیانیه‌ای را با عنوان بیانیه‌ تبیین روند ادغام اتحادیه‌های مردم‌نهاد قرآنی در روز ششم مردادماه صادر کرد که در آن بر مسئله ادغام اتحادیه‌ها تأکید، اتحادیه قانونی را معرفی و «هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی» وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز به عنوان مرجع قانونی اجرای مصوبه ادغام و تعیین فرایندهای حقوقی و نظارت بر تحقق آن تعیین کرد.

در این رابطه به گفت‌و‌گو با حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور پرداختیم تا نظر وی در رابطه با بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را جویا شده و مطلع شویم که آیا این اتحادیه به روند اجرای این بیانیه مهم پایبند خواهد بود؟

محمدی با اشاره به بیانیه‌‌ای که اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت در این رابطه منتشر کرده، گفت: بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم دارای نقاط قوت و هم دارای ابهامات و نقاط ضعف است. مهم‌ترین نقطه قوت بیانیه این است که همان‌طور که از نظر قانونی انتظار می‌رفت، نظارت و صدور مجوز و امور قانونی مربوط به اتحادیه‌های قرآنی به هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد که در حقیقت این امر باید از ابتدا نیز برعهده همین هیئت می‌بود.

وی در ادامه با بیان اینکه البته این وظیفه از ابتدا و بر اساس الحاقیه سال ۸۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده این هیئت بوده است، اظهار کرد: متأسفانه این وظیفه هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی بنا به دلایلی به نهادهای دیگری سپرده شده بود ولی در نهایت بر اساس قانون و همانطور که در این بیانیه به صراحت ذکر شده، به این هیئت سپرده شد که این مسئله می‌تواند بزرگ‌ترین نقطه قوت این بیانیه باشد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در رابطه با ابهامات و نقاط ضعف بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز افزود: اولاً باید اشاره کنم که هیچ مصوبه مشخصی در رابطه با ادغام اتحادیه‌ها به هیچ وجه به طور قطعی و الزام‌آور نسبت به مسئله ادغام نداشته‌ایم که در این مورد نیز همگان می‌توانند برای بررسی و کسب اطلاعات در این رابطه به کتابچه مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور مراجعه کرده و در جریان این مصوبات قرار گیرند. ثانیاً اگر هم به فرض مصوبه‌ای وجود داشته، در جلسه چهل و چهارم شورای توسعه که اواخر سال گذشته تشکیل شد، یک رأی‌گیری نسبت به اصل ادغام دو اتحادیه انجام شد که رأی نیاورد و این آخرین مصوبه است؛ یعنی اگر به فرض محال مصوبه‌ای نیز در رابطه با ادغام داشتیم، مصوبه اخیر می‌تواند آن را نقض کند.

محمدی با بیان اینکه به هر حال این بند از بیانیه برخلاف مصوبه‌ای است که در آن اکثریت اعضا رأی به ادغام ندادند، گفت: ابهامات دیگری از جمله اینکه تکلیف دقیق اتحادیه استانی در بیانیه مشخص نشده نیز وجود دارد. اینکه هیئت مشخص شده می‌تواند ظرف سه ماه مجمع عمومی پیش از موعد برقرار کند یا نه و یا در مورد اتحادیه کشوری نیر مشخص نشده که آن اتحادیه باید بعد از اتحادیه‌های استانی تشکیل شود و ... از دیگر ابهاماتی است که در این زمینه مطرح است.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به اینکه مکاتباتی با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با ابهامات موجود در بیانیه داشته‌ایم و منتظر پاسخ هستیم، تصریح کرد: در مجموع با توجه به حسن نیتی که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند و جلساتی که با ایشان داشتیم و نیز در نظر گرفتن برخی مصالح جامعه قرآنی، نگاه منفی نسبت به بیانیه نداریم.

محمدی با اشاره به اینکه آخرین مرجع تصمیم‌گیرنده اتحادیه، فقط و فقط مجمع عمومی اتحادیه است و نه هیچ نهاد یا سازمان دیگری، گفت: هیچ نهاد و دستگاه دیگری طبق قانون و اساس‌نامه مصوب ما نمی‌تواند برای اتحادیه تصمیم‌گیری کند. بنابراین اگر این ابهامات و مشکلات نیز رفع شود، خود را موظف می‌دانیم که این موضوعات را در مجمع عمومی مطرح کنیم و نهایتاً نیز رأی مجمع ملاک عمل ما خواهد بود.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با بیان اینکه جلسات خوب و سازنده‌ای با عزیزان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کرده‌ایم، اظهار کرد: البته هنوز پاسخ لازم در رابطه با ابهامات موجود در بیانیه را از دبیرخانه شورا دریافت نکرده‌ایم و امیدوار هستیم به زودی تکلیف این ابهامات مشخص شود و ما بتوانیم موضوع را با مجمع عمومی اتحادیه در میان بگذاریم و تصمیم‌گیری لازم در این زمینه نیز انجام شود.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: