پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٣:١٠   1398/06/10 شماره خبر:  ٢٢٧٨٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
اولین دوره مسابقات ملی «کتابت قرآن کریم» برگزار می شود
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به برگزاری اولین دوره مسابقات ملی «کتابت قرآن کریم»، گفت: این مسابقه در حاشیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم برگزار می‌شود.

اولین دوره مسابقات ملی «کتابت قرآن کریم» برگزار می شود

به گزارش اتقان؛ حجت الاسلام والمسلمین «سید مصطفی حسینی» در نشست خبری اولین دوره مسابقات ملی «کتابت قرآن کریم» که پیش از ظهر امروز (یکشنبه، دهم شهریور ) با حضور اصحاب رسانه برگزار شد با اشاره به اهمیت کتاب آسمانی و قداست قرآن کریم در نزد مسلمانان، گفت: از صدر اسلام موضوع خطاطی و کتابت قرآن کریم به عنوان امری مقدس در دستور کار مسلمانان قرار گرفته است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: در گذشته کاتبان قرآن کریم همانند حافظان و قاریان جایگاه والایی داشتند و کتابت قرآن نیز همانند خواندن قرآن آدابی داشته است.

وی افزود: موضوع کتابت قرآن همواره از موضوعات قابل توجه و اثرگذار در بحث تمدن اسلامی و مورد مطالعه و توجه اندیشمندان بوده است اما علیرغم کارهای خوبی که بعد از انقلاب در توسعه کتابت قرآن صورت گرفت، نیاز به اهتمامی جدی تر در این باره احساس می شد؛ از این رو، سازمان اوقاف به عنوان نهاد مسئول در حوزه رقابت ها و جشنواره های قرآنی، تلاش داشته که این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

حجت الاسلام حسینی تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع توجه به هنرهای قرآنی در کنار رشته های معارفی و آوایی، تصمیم گرفتیم که با ایجاد «مدرسه کتابت قرآن» موضوع کتابت قرآن را در حاشیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن مورد توجه قرار دهیم.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: یکی دیگر از رویکردهای سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 98 تشکیل شورای تخصصی چاپ و توزیع قرآن کریم است که با حضور کارشناسان و مسئولان تلاش کردیم در این شورا این موضوع را با چهار کارگروه کتابت قرآن، ترجمه، چاپ و نشر قرآن و کتب ادعیه و حدیث مورد توجه قرار دهیم.

حجت الاسلام حسینی در پایان خاطرنشان کرد: در ایام برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با همکاری مدرسه اسلامی هنر اقدام به تاسیس مدرسه کتابت قرآن کردیم و بحث کتابت قرآن را به مدرسه قرآن واگذار کردیم.

نمایشگاه‌های نسخ ایرانی قرآن در دیگر کشورها برپا می‌شود

حجت الاسلام «سیدمحمدحسین نواب» نیز در این نشست بر لزوم احیای هنر اسلامی تاکید کرد و گفت: شاخص ترین هنر اسلامی، هنر خوشنویسی است که از گذشته تاکنون همواره در خدمت قرآن و روایات اهل بیت (ع) بوده است.

مدیر مدرسه اسلامی هنر با انتقاد از کم توجهی به هنر خوشنویسی در سده های اخیر، اظهار کرد: متاسفانه امروز قرآن هایی که چاپ و نشر می یابد با نسخ ایرانی نیست در حالی که هنر خوشنویسی ایرانی همواره در طول تاریخ جزو آثار هنری قابل توجه در دنیا بوده است.

 حجت الاسلام نواب تصریح کرد: امروز خوشنویسی کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز ترکیه به عنوان هنرهای خوشنویسی مطرح در دنیا شناخته می شوند. تلاش ما در مدرسه کتابت قرآن کریم احیای هنر خوشنویسی ایرانی است.

وی ادامه داد: امروز شاهد این مسئله هستیم که خط نسخ ایرانی به نام ترکیه شناخته شده در حالی که ما صاحب اصلی این خط بوده ایم. در همین راستا یکی از رسالت هایی که مدرسه کتابت قرآن بر عهده دارد، انجام فعالیت های پژوهشی در زمینه خطوط نسخ و ثلث است.

مدیر مدرسه اسلامی هنر با بیان اینکه ما در حوزه خوشنویسی استعدادهای بسیاری در کشور داریم، تاکید کرد: تلاش ما در مدرسه کتابت قرآن معرفی و کشف این استعدادها است.

وی یکی دیگر از اقدامات مدرسه کتابت قرآن را برگزاری مسابقات در این باره دانست و گفت: ما تلاش کرده ایم که در برگزاری مسابقات نگاه جدی به جوانان داشته باشیم زیرا آینده خوشنویسی در دست آنها است.

مدیر مدرسه اسلامی هنر تصریح کرد: برگزاری همایش «کتابت قرآن کریم» در حاشیه سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم یکی دیگر از اقدامات ما در احیای هنر خوشنویسی است که مورد توجه خوشنویسان دیگر کشورها قرار گرفت و همین موجب شد فضای ارتباطی ما با خوشنویسان دیگر کشورها شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: همچنین در حاشیه سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم تلاش کردیم با هم افزایی که میان ما و خوشنویسان کشور ترکیه و کشورهای عربی اتفاق افتاد، در سال های آینده در حاشیه مسابقات بین المللی قرآن کریم نمایشگاهی از نسخ ایرانی برپا کنیم و این نمایشگاه در کشورهای دیگر نیز برپا شود.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: