پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٨:٤٠   1398/10/23 شماره خبر:  ٢٣٢٣٦
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در نشست اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور مطرح شد:
به‌جای هم‌افزایی در حوزه قرآن شاهد کم‌افزایی هستیم/ آشفتگی در آموزش، از دستگاه‌های دولتی به مؤسسات سرایت کرده است
در نشست تخصصی «آسیب‌شناسی فعالیت‌های مؤسسات قرآنی و راهکارهای رفع این آسیب‌ها» بر ارائه خدمات مشاوره حقوقی و نیازسنجی مؤسسات قرآنی و توجه به بهره‌مندی از خیرین و افراد مورد وثوق در ترکیب هیئت امنا و هیئت مدیره و وجود نمایندگان در دستگاه‌های مرتبط با این حوزه و ... تأکید شد.

 

به‌جای هم‌افزایی در حوزه قرآن شاهد کم‌افزایی هستیم/ آشفتگی در آموزش، از دستگاه‌های دولتی به مؤسسات سرایت کرده است

به گزارش اتقان؛ نشست تخصصی «آسیب‌شناسی فعالیت‌های مؤسسات قرآنی و راهکارهای رفع این آسیب‌ها» با حضور سیدمحمود چاووشی، مدیر مؤسسه مهد قرآن، حبیب‌الله عزیزی، مدیر مؤسسه آیات هدایت قم، مجتبی وزیری، مدیر مؤسسه کانون آموزش قرآن تهران و حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، روز گذشته، ۲۲ دی‌ماه در این اتحادیه برگزار شد.

بودجه قرآنی کشور تا زمانی که بودجه کل کشور مطلوب بود، خوب و قابل توجه بود به طوری که در سال 1390 بودجه قرآنی 198 میلیارد تومان بود اما از آنجا که وقتی زلف هر حوزه ای با نفت گره خورد، روزگارش سیاه است، پس از کاهش بودجه قرآنی کشور به تدریج از سال 90 تاکنون و رسیدن آن به حدود 17 میلیارد تومان در سال 97 هر روز مشکلات موسسات قرآنی در کشور بیشتر و بیشتر می شود.

نکته قابل تامل اینکه طبق اعلام نظر برخی از مسئولان قرآنی کشور، بودجه تخصیص یافته به این حوزه در سال 98 تاکنون تقریبا صفر بوده است.

اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به منظور بررسی تخصصی و کارشناسانه مشکلات موسسات قرآنی نشست «آسیب‌شناسی فعالیت‌های مؤسسات قرآنی و راه‌کارهای رفع آسیب‌ها» با حضور سید محمود چاوشی، مدیرعامل موسسه مهد قرآن کشوری، حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، حبیب الله عزیزی، مدیرعامل موسسه آیات هدایت قم و مجتبی وزیری مدیرعامل کانون آموزش قرآن در محل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور برگزار کرد.

جامعه قرآنی در دستگاه ها نماینده داشته باشد

«حبیب الله عزیزی» در این نشست مشکل اساسی قرآن در کشور را کمبود بودجه ندانست بلکه مربوط به حوزه مدیریتی دانست و گفت: بارها شاهد بودیم که برخی از مجموعه هایی که بودجه خوبی نیز داشتند، نتوانستند فعالیت های قرآنی چشمگیری اجرا کنند.

مدیرعامل موسسه آیات هدایت قم افزود: رشد فعالیت های قرآنی در کشور در کنار بودجه نیازمند طرح و برنامه های تخصصی و اجرای برنامه ها متناسب با سلیقه ها و ذائقه های مختلف مخاطبان است.

«مجتبی وزیری» نیز در این نشست تخصصی با بیان اینکه جامعه قرآنی باید در هر مجموعه ای از کشور همچون بیمه و دارایی نماینده ای داشته باشد، تاکید کرد: بروز بسیاری از مشکلات برای قرآنیان در کشور به دلیل نبود نماینده ای در دستگاه های مختلف است.

مدیرعامل کانون آموزش قرآن افزود: متاسفانه، با وجود توجه ویژه مقام معظم رهبری به قرآن، همچنان جامعه قرآنی با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند.

وی افزود: برگزاری نشست های تخصصی و گردهمایی میان قرآنی ها باید منجر به رسیدن به راهکارهای کاربردی باشد. دستگاه های مختلف در صورتی می توانند مشکلات ما را حل کنند که ما با هم اتحاد داشته باشیم و در جلسات مختلف صرفا به تبادل شماره بسنده نکنیم.

چینش هیئت امنای موسسات

«سید محمود چاوشی» نیز در این مراسم با بیان اینکه در حوزه قرآن ابتدا باید یک سوزن به خودمان بزنیم و سپس یک جوالدوز به دیگران، اظهار کرد: نگاه ما به موسسات قرآنی به دلیل ارتباط مان به موضوعاتی چون کار خیر و وقف، چندان سیستمی و منظم نیست. اگر موسسات دارای هیئت امنا و هیئت مدیره قوی، منسجم و کارآمد نباشد، حتما دچار مشکل می شود؛ بنابراین باید تفکر سیستمی و علمی به فعالیت موسسات داشت.

مدیرعامل موسسه مهد قرآن کشوری اضافه کرد: کمتر از دو درصد وقف ها در کشور مربوط به حوزه قرآنی است. در چنین وضعیتی باید در ترکیب هیئت امنا و هیئت مدیره موسسات قرآنی از وجود افراد صاحب صلاحیت و دارای نفوذ و جایگاه ویژه در سطح شهرها استفاده کرد. نباید اصرار داشت که این افراد حتما قرآنی باشند بلکه همین که علاقه مند به قرآن هستند، کفایت می کند؛ همان طور که در حوزه فعالیت در زمینه اهل بیت (ع) این سخت گیری ها وجود ندارد و همین که فرد علاقه مند به انجام کار خیر در زمینه اشاعه معارف اهل بیت (ع) است، عضویت او در فلان حسینیه به رسمیت شناخته می شود.

وی ادامه داد: نگاه ما به موسسات قرآنی باید همراه با نظم و انسجام باشد و باید از آشفتگی دوری کرد. استفاده از چهره های مورد وثوق، شناخته شده، خیر و ثروتمند و البته فارغ از جناح بندی های سیاسی در ترکیب هیئت امنا و هیئت مدیره موسسات بسیار مفید است زیرا وجود این افراد بسیاری از گیر و گورهای موسسات قرآنی را برطرف می کند.

چاوشی گفت: زمانی که بودجه قرآنی کشور زیاد بود، پشت سر هم موسسات راه اندازی شد که بسیاری از آنها باری به هر جهت بودند و هدف گذاری صحیح و دقیقی نداشتند.

وی در ادامه با آشفتگی در حوزه آموزش در دستگاه های مختلف کشور که گریبان گیر موسسات قرآنی نیز شده است، اشاره و اظهار کرد: آیا دستگاه های فرا دستی طرح و برنامه ای در حوزه های مختلف مثلا حوزه حفظ قرآن کریم به موسسات ارایه کرده اند؟

مدیرعامل موسسه مهد قرآن کشوری در ادامه با انتقاد از برخی موسسات قرآنی در زمینه اطلاع رسانی برنامه ها و طرح های جالب شان، یادآور شد: مجزا کردن شبکه های صدا و سیما و دو حوزه قرآنی و غیر قرآنی موضوعی کلان تر در زمینه اطلاع رسانی فعالیت های قرآنی است که آسیب های آن گریبان گیر موسسات و دستگاه های قرآنی شده است.

وی در ادامه به برخی حواشی مرتبط با اتحادیه تشکل های قرآن و عترت که ضربات زیادی نیز به فعالیت های قرآنی موسسات این اتحادیه زده است، اشاره کرد و گفت: امیدواریم چنین حواشی ای با تدبیر مسئولان مربوطه هرچه زودتر برطرف شود.

چاوشی با بیان اینکه نبود طرح و برنامه مشکل اصلی در حوزه برنامه های قرآنی در کشور است، اظهار کرد: اخیرا یکی از دستگاه های متمول کشور که مشکلی در حوزه پولی نیز ندارد، قرار شد برنامه ای در حوزه قرآنی برگزار کند اما آن قدر آن برنامه ضعیف بود که توسط همه استادان دعوت شده برای بررسی آن طرح رد شد؛ بنابراین گاهی مشکل صرفا کمبود بودجه نیست بلکه نبود طرح و روش سیستمی و علمی است.

باید سراغ ظرفیت های مردمی برویم

«حسن محمدی» نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه اکنون حال عمومی موسسات قرآنی اصلا خوب نیست و رشد آنها معکوس است، اضافه کرد: ورود مردم به این حوزه می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند. دلایل دینی و عقلی بسیاری درباره ضرورت استفاده از مجموعه های مردمی در این حوزه وجود دارد. برای نمونه تعداد ان جی اوهایی که طی دهه اخیر در دنیا ثبت شده اند، بیشتر از تعداد این مجموعه ها در طول تاریخ است. همین موضوع نشان می دهد که دنیا به سوی استفاده حداکثری از ظرفیت های مردمی حرکت کرده است.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت (ع) کشور به مشکل درون سازمانی و فرا سازمانی در حوزه فعالیت های قرآنی اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز وحدت فرماندهی در حوزه قرآنی در کشور وجود ندارد و به جای هم افزایی شاهد کم افزایی هستیم که این واقعیت تلخ مشکلات بسیاری برای ما پدید آورده است.

وی ادامه داد: بسیاری از موسسات قرآنی مشکلات زیادی در حوزه مالی دارند؛ بنابراین در چنین وضعیتی باید هرچه سریع تر به سراغ ظرفیت های مردمی برویم.

حبیب الله عزیزی در بخش دوم سخنان اش در نشست تخصصی فعالیت های موسسات قرآنی هدایت های تخصصی را لازمه موفقیت موسسات قرآنی دانست و یادآور شد: ما این موضوع را به صورت جدی و کارشناسانه در قم اجرا کردیم که نتایج خوبی نیز به دست آوردیم.

مدیرعامل موسسه آیات هدایت قم در ادامه به نقد وضع آموزش قرآن در آموزش و پرورش کشورمان پرداخت و اظهار کرد: آموزش قرآن در آموزش و پرورش ما بسیار فشل است، هرچند رسانه ها به خوبی و تخصصی به این موضوع نمی پردازند.

وی ادامه داد: برخی از موسسات قرآنی در سطح بین المللی موفق عمل کرده اند و حرف های خوب و دقیقی دارند. موسسات باید فعالیت های خود را در حوزه های قرائت، حفظ و ترتیل و همچنین در زمینه های کودک و نوجوان تقسیم بندی کنند تا به صورت تخصصی فعالیت داشته باشند.

عزیزی در ادامه به موضوع برخی از انتقادات و هجمه ها علیه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در برخی رسانه ها از جمله صدا و سیما اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حالی که این انتقادات به صورت وسیع از سوی برخی رسانه ها به سمع و نظر مردم می رسد، پاسخ اتحادیه نسبت به این انتقادات کمتر در رسانه ها منتشر می شود.

حسن محمدی در جمع بندی این نشست رسیدگی به مشکلات موسسات قرآنی فلسفه وجودی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور دانست و اضافه کرد: شمار این مشکلات آن قدر زیاد است که ما برای تسریع و تصریح در پاسخگویی و رفع این مشکلات سامانه ای را در بستر فضای مجازی راه اندازی کردیم.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت (ع) در پایان خاطرنشان کرد: بودجه قرآنی کشور در سال 1390 و با قدرت خرید آن زمان، 198 میلیارد بود و این بودجه در سال 97 و با قدرت خرید سال گذشته 17 میلیارد تومان بود و این در حالی است که بودجه تخصیص یافته در سال 98 تقریبا صفر است. چنین وضعیتی مشکلات بسیاری برای موسسات قرآنی ایجاد کرده است که امیدواریم با هم افزایی دستگاه های مختلف و افزایش حمایت های مادی و معنوی از موسسات شاهد رفع این مشکلات باشیم.

از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ــ توجه نکردن مسئولان به فعالیت‌های قرآنی

ــ بی‌توجهی به بازوان مؤسسات قرآنی چون هیئت مدیره و هیئت امنا و توانمندی مؤسسات قرآنی

ــ لزوم استفاده از ظرفیت خیرین و افراد قابل وثوق در ترکیب هیئت مدیره و هیئت امنا

ــ بی‌توجهی به بهره‌گیری از معتمدین شهرها به عنوان نیروهای پشتیبان

ــ توجه به فعالیت‌های رسانه‌ای

ــ پیگیری مطالبات و مؤسسات قرآن فلسفه وجودی اتحادیه است

ــ کمبود اعتبارات به حوزه قرآنی در هر سال (به گونه‌ای که در سال ۹۰ بالغ بر ۱۹۸ میلیارد تومان قدرت خرید برای این حوزه در نظر گرفته شد، سال ۹۷، ۱۷ میلیارد تومان و از ابتدای سال ۹۸ تاکنون یک ریال از اعتبارات قرآنی محقق نشده است).

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: