پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار اجتماعی, ایثار و شهادت ١٢:٠٩   1396/07/25 شماره خبر:  ١٦٦٦٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
طرح «نائب الشهید» به چهار زبان در راهپیمایی اربعین اجرا می شود/رونمایی از طرح نایب الزیاره شهدای جهان اسلام
مدیرعامل کانون همبستگی فرزندان شاهد و رییس کارگروه شاهد کمیته فرهنگی اموزشی اربعین در رابطه با اجرای طرح «نایب الشهید» در ایام راهپیمایی اربعین امسال، گفت: ما در کارگروه شاهد کمیته فرهنگیِ اربعین، موضوع ایثار و شهادت را به عنوان یکی از سیاسی ترین مباحث تشیع و نیز پرداختن به موضوع شهدا که وجه مشترک تشیع وطیف های ان است را در دستور کار قرار داده ایم چراکه همه طیف های شیعی در بحث شهادت اتفاق دارند و هیچ نقطه اختلافی در این باره وجود ندارد.

طرح «نائب الشهید» به چهار زبان در راهپیمایی اربعین اجرا می شود/رونمایی از طرح نایب الزیاره شهدای جهان اسلام

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان»، حسین عامریان  مدیرعامل کانون همبستگی فرزندان شاهد و رییس کارگروه شاهد کمیته فرهنگی اموزشی اربعین ضمن بیان این مطلب افزود: این موضوع در عین ضروری  ومهم بودن آن برای جامعه مغفول مانده است. اگر امروز به بحث عاشورا، امام حسین(ع) و جهاد و شهادت توجه می شود بیشتر نگاه تاریخی به مسئله وجود دارد نه نگاه ظرفیت سازی و استفاده از آن برای امروز جهان اسلام.

عامریان تصریح کرد: امروز غالب کشورهای دارای جمعیت شیعی درگیر جنگ هستند اما می بینیم که بحث ایثار و شهادت در آنها کمرنگ است و معمولا اغلب این کشورها جهاد و شهادت را در فرهنگ خود محدود به صدر اسلام می دانند در حالی که بر اساس نیاز امروز باید به شکل جدی به این موضوع توجه داشت.

 

مدیر کارگروه شاهد کمیته فرهنگی اربعین تاکید کرد: هدف از اجرای این طرح آن است که فرهنگ ایثار و شهادت را به زندگی روزمره جامعه اسلامی وارد کرده و شهدا را به الگوهایی کارآمد و زنده تبدیل کنیم. شهدا زنده هستند ولی این زنده بودن زمانی احراز می شود که ما برای آن برنامه ای داشته باشیم و در مسیر آنها گام برداریم.

وی افزود: امروز این ظرفیت عظیم و پربرکت وجود دارد اما وقتی از این ظرفیت استفاده نمی کنیم اصل ظرفیت زیر سوال نرفته این ما هستیم که از آن غفلت کرده ایم.

عامریان ادامه داد: همزمان با اربعین حسینی طرح نایب الشهید اجرایی می شود در این طرح شهدای کشورهای مختلف انتخاب و کارت های نایب الشهید برای این شهیدان صادر و چاپ شده است. این کارت ها به 4 زبان فارسی، اردو، عربی و انگلیسی صادر شده و خادمانی داریم که به این زبان ها مسلط هستند و متقاضیان را در رابطه با طرح نایب الشهید و چگونگی اجرای آن توجیه می کنند.

وی در همین رابطه تصریح کرد: برای زائران کشورهای مختلف شهدای همان کشور برای نیابت معرفی می شوند و اسامی این شهدا در بانک اطلاعات ما وجود دارد.

عامریان در رابطه با پیشینه و تاریخچه «زیارت نیابتی» گفت: نایب الزیاره بودن در اسلام و تاریخی موضوعی جا افتاده است، بخصوص در گذشته که امکانات کمتری وجود داشت برخی افراد نمی توانستند به زیارت مشاهد مقدسه مشرف شوند لذا از میان طلاب یا اشخاص متمول کسانی را به عنوان نایب انتخاب می کردند که به نیابت از آنها به زیارت بروند اما در بحث زیارت نیابتی از شهدا یک دقت نظری لازم است.

رییس کارگروه شاهد کمیته فرهنگی اربعین در این رابطه گفت: شهدا نیازی به نیابت ما ندارند چرا که خود مقربان درگاه الهی هستند و با سیدالشهدا (ع) محشورند، این ما هستیم که به توجه و عنایت آنها نیاز داریم و به واسطه اینکه آنها را در زیارت و عمل خودمان شریک می کنیم، امیدواریم که مورد قبول واقع شود و آنها شفیع ما شوند و به واسطه جایگاه آنها این پیاده روی نیز از ما پذیرفته شود اما هدف ما در این طرح تنها پذیرفته شدن عمل نیست بلکه  بازخورد های فرهنگی و تربیتی در آن مستتر است.

عامریان یادآور شد: در این طرح هر شخص احساس می کند که می تواند پا جای پای شهدا بگذارد و مانند آنها باشد و در زندگی روزمره خود نیز نسبتی با شهدا داشته باشد و کم کم تقرب به شهدا اتفاق می افتد و شهدا تبدیل به الگوی شخصی افراد می شوند و مخاطب احساس می کند که بار مسئولیتی بر دوش اوست که اگر شهیدی رفت و پرچمی افتاد، کس دیگری هست که عَلَم را بردارد.

عامریان در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این طرح فی نفسه اعتماد بنفس، جنبش و حرکت مثبت ایجاد می کند. طرح «نائب الشهید» صبح دوشنبه، 24مهر ماه در وزارت کشور و با حضور مقامات کشوری و لشکری رونمایی  شد.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: