پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ٢١:٢٣   1396/08/24 شماره خبر:  ١٦٩٧٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در نخستین جلسه کمیته قرآن ستاد دهه فجر مطرح شد؛
دعوت از نهادهای قرآنی برای برگزاری باشکوه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
مسئول کمیته قرآن ستاد دهه فجر با اشاره به لزوم اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی از نهادهای قرآنی برای برگزاری باشکوه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی دعوت کرد.

دعوت از نهادهای قرآنی برای برگزاری باشکوه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان» نخستین جلسه کمیته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی امروز 24 آبان ماه با حضور محمدحسین زارع رئیس ستاد دهه فجر و مهدی قره شیخلو مسئول کمیته قرآن این ستاد و نمایندگان عضو در سازمان دارالقرآن برگزار شد.

مهدی قره شیخلو با بیان اینکه عمر ستاد کمیته دهه فجر به 25 سال برمی‌گردد و چند سالی است که مسئولیت آن به دارالقرآن سپرده شده است گفت: در ایام دهه فجر که جشن ملی کشورمان است فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که البته با توجه به ظرفیت ها انتظارات بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه ما همواره سعی داریم در ایام دهه فجر فضای قرآنی خوبی داشته باشیم افزود: انتظار ستاد دهه فجر این است که دوستان نسبت به این موضوع نگاه جدی تری داشته باشند به ویژه سال آینده که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است و به بلوغ می‌رسد باید فعالیت‌های شاخصی اجرا شود بر همین اساس باید امسال زمینه سازی شود تا سال 1397 کارهای ویژه و ملی داشته باشیم.

قره شیخلو با بیان اینکه هر ساله سیاست ها و اصول حاکم بر برنامه ها را از قبل آماده می‌کنیم و در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهیم خاطر نشان کرد: این اقدام به منظور برنامه‌ریزی و اجرای شایسته برنامه‌هایی در سطح ملی و استانی صورت می‌گیرد. البته بیشتر بر روی دستاوردهای نظام در قالب‌های مختلف تمرکز کردیم که بتوانیم در حوزه قرآن دستاوردها را تبیین و به نمایش بگذاریم.

مسئول کمیته قرآن ستاد دهه فجر با بیان اینکه از سال گذشته روزی به عنوان قرآن نام گرفت، تصریح کرد: امسال 13 بهمن روز تربیت قرآنی نام گرفته است که این امر مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اگر نگاه ما در این موضوع فرادستگاهی باشد می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌ها شیرینی آن را در ذائقه مردم بچشانیم گفت: هنوز موضوعی که به این شکل قرآن و ایام انقلاب را گره بزند وجود ندارد و ما باید کاری کنیم این اتفاق بیفتد. ما برنامه هایی به اسم قرآن در طول سال داریم اما چقدر خوب است که زمان اجرای آن را به ایام دهه فجر موکول کنیم. برای چهلمین سال حداقل بهتر است حرکت نمادینی داشته باشیم که بخشی از برنامه ها را به این ایام منتقل کنیم.

قره شیخلو در پایان اظهار داشت: امیدواریم امسال با حمایت تمامی دستگاه‌ها شاهد تحولات خوبی در این امر باشیم تا سال اینده به بلوغ برسیم و نتایج خوبی حاصل شود.

در ادامه این جلسه، همچنین زارع، رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی نیز طی سخنانی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و نیز زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: معیار موفقیت یک مؤسسه، نهاد و یا سازمان قرآنی، خروجی و برون‌داد تدابیر و تصمیماتی است که در حوزه فعالیت‌های قرآنی اتخاذ می‌کنند.

وی ادامه داد: ارزیابی این نوع تدابیر و فعالیت‌ها متفاوت است. گاهی ارزیابی از کنش خادمان قرآن و کسانی که در حوزه قرآنی فعالیت‌ می‌کنند، معطوف به نتایج تصمیماتی است که موجب درخشش یک مؤسسه و سازمان می‌شود و نتیجه آن نیز جلب و جذب مردم به آن مؤسسه و نهاد می‌شود. گاهی نیز ارزیابی معطوف به اثربخشی فعالیت‌ها و برنامه‌هایی است که موجب آشنایی بیشتر مردم با قرآن و انس ایشان با قرآن می‌شود. گاهی نیز ارزیابی معطوف به فعالیت‌ها و برنامه‌هایی است که متناسب با انقلاب اسلامی و قرآن تعریف می‌شود و می‌تواند موجب تقویت و رشد و حفظ نظام شود.

رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی بیان کرد: آنچه در مورد اول یعنی جلب و جذب مردم به مؤسسه و مورد دوم که انس با قرآن است، مؤثر می‌باشد، تدبیر، برنامه‌ریزی، نوع ارائه مطالب و شکل مطالب و همچنین، ویژگی‌های فردی و اخلاقی مجری ارائه‌دهنده مطالب است، اما آنچه که در نوع سوم یعنی ارتباط قرآن و انقلاب مؤثر است، علاوه بر این ویژگی‌ها نوع نگرش و بینش برنامه‌ریزان و مجریان به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

زارع ادامه داد: منظور بنده از این بحث این است که در کنار ایجاد انس و الفت مردم با قرآن، برنامه‌هایی داشته باشیم که در آن‌ها عملکرد قرآنی نظام و مسئولان نظام، آئینه انعکاس آیات روحبخش قرآن باشد. این بدان معنی است که قدرت سیاسی، مردمی، اجتماعی و اقتصادی نظام از عمل هماهنگ مسئولان با قرآن نشئت بگیرد. اگر ما اعتقاد داریم که قرآن جان‌مایه حیات انقلاب اسلامی است، پس حکومت برآمده از چنین انقلابی نیز ساختاری برای به‌سامان کردن امور جامعه متناسب با فرامین قرآن است یعنی تشکل‌های قرآنی باید بتوانند به مردم و مسئولان تفهیم کنند که شایستگی و لیاقت کارگزاران چنین نظامی نسبت مستقیمی با استقرار ارزش‌های اسلامی و آموزه‌های قرآنی در سطح جامعه دارد.

وی در ادامه افزود: اگر ما اعتقاد داریم که قرآن کریم نه تنها توانایی اداره جامعه ایران و جوامع اسلامی را دارد بلکه توانایی اداره جامع بشریت را دارد، برای دستیابی به آن سربلندی و عزت و زندگی در پناه قرآن نیازمند یک رستاخیز فکری و اجتماعی حول محور قرآن هستیم که نخستین گام برای چنین رستاخیزی فراهم کردن زمینه پذیرش اصول نظری و عملی قرآن و اجرای قرآن و پایبندی به قرآن است که مسئولیت مؤسسات و نهادهای قرآنی در آن مضاعف است یعنی برای بهره‌گیری از معارف قرآنی در عرصه سیاست، مؤسسات و نهادهای قرآنی ما باید دو رویکرد آموزشی و تبیین فردی قرآن و نیز رویکرد تبیینی و آموزشی حکومتی قرآن داشته باشند.

رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی تصریح کرد: انقلاب اسلامی در آستانه چهل سالگی که سن رشد و بالندگی و بلوغ و در حقیقت سن عقلانیت و تعادل است، قرار گرفته است. ما در این مسیری که در چهار دهه طی کردیم با عنایت خداوند متعال و رهبری پیامبرگونه امام خمینی(ره)، بهترین ظرفیت جهت ترویج معارف قرآن کریم برای دردمندان قرآنی فراهم شده است. قانون اساسی این نظام اجرای احکام قرآن است که مردم و مسئولان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

زارع اظهار کرد: هم‌اکنون که در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب قرار داریم، این گذر از دهه چهارم به پنجم یک سری وظایفی را بر دوش جامعه قرآنیان و سپس مردم و کسانی که نگاه به همت شما دارند، قرار داده است. مقام معظم رهبری یک فرآیند پنج مرحله‌ای شامل انقلاب اسلامی، حکومت اسلامی، دولت اسلامی و تمدن اسلامی را به عنوان نقشه راه و حرکت انقلاب اسلامی مطرح کردند. انقلاب اسلامی ما ما با تکیه به عشق و شور و ایمان مردم به قرآن و اسلام تقدیم هزاران شهید به ثمر نشست و حکومت جمهوری اسلامی نیز در کشور مستقر شد اما در افق دهه پنجم انقلاب اسلامی ما نیازمند زمینه‌سازی برای دستیابی به دولت اسلامی هستیم یعنی دولتی با مردانی علی‌وار و دولتی مانند دولت علوی.

وی افزود: در چنین دولتی شاخصه ردای مسئولیت فقط و فقط برازنده کسانی است که علاوه بر خداترسی و پرهیزگاری از فهم قرآنی و توانایی نشر قرآنی برخوردار باشند یعنی کسانی که در اندیشه و گفتار و کردار به دنبال اجرای احکام قرآن و فرامین قرآن باشند. برای رسیدن به چنین دولتی مقدماتی نیاز است که این مقدمه وجود احزاب، سازمان‌ها و گروه‌هایی است که اولا آشنا به قرآن باشند و دوما به اصول نظری و عملی قرآن باورمند باشند و برای فعالیت‌های سیاسی در جهت در معرض انتخاب قرار دادن مسئولان و مدیرانی که فهم قرآنی دارند، دغدغه‌مند باشند که این امر وظیفه جامعه اسلامی منور به نور قرآن است که خط اول این جامعه نیز مؤسسات و نهادهای قرآنی هستند.

رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود اظهار کرد: اعتقاد راسخ دارم که اگر ما با توکل به خدا و پیروی از قرآن توانستیم به دولت اسلامی و جامع اسلامی دست پیدا کنیم، به یک مدینه فاضله و بوستان معطری دست پیدا کردیم که خود این مدینه فاضله عطر اخوت، اتحاد، وحدت، عزت و سربلندی را در سراسر جامعه اسلامی پراکنده می‌کند و عاملی برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی خواهد شد که ان‌شاالله به همت مؤسسات و نهادهای قرآنی چنین روزی در افق دهه پنجم انقلاب اسلامی دور از دسترس نیست.

یادآور می شود، در ادامه این جلسه نیز برخی از اعضای کمیته قرآن ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی به ارائه نقطه‌نظرات خود جهت اجرای هرچه بهتر برنامه‌های قرآنی این کمیته در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی پرداختند.

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: