پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٤:٠٦   1396/09/19 شماره خبر:  ١٧١٨٨
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
معرفی موسسه اسوه تهران؛
فعالیت‌های فرهنگی را به نور قرآن آمیخته و «اسوه»ای برای فرزندانمان ساخته‌ایم
در نظامی که بر پایه دین، کرامت و ارزش‌های والای انسانی استوار گردیده است؛ رسیدن به جامعه مطلوب آرمانی بیش از هر چیز در گرو ایجاد یک تحول و دگرگونی اساسی در زیر ساخت فرهنگی جامعه است، از این رو هر یک از نهادها و دستگاه های فرهنگی کشور به فراخور مأموریتی که دارند، پیشتاز حرکتی می‌باشند که فرآیند آن منجر به نوسازی معنوی و حاکمیت فرهنگ ناب محمدی می‌گردد.

 

فعالیت‌های فرهنگی را به نور قرآن آمیخته و «اسوه»ای برای فرزندانمان ساخته‌ایم

 

زهرا بادی مدیر مسئول موسسه فرهنگی قرآنی اسوه تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان»  فعالیت‌های این موسسه را شرح داد گفت: در نظامی که بر پایه دین، کرامت و ارزش‌های والای انسانی استوار گردیده است؛ رسیدن به جامعه مطلوب آرمانی بیش از هر چیز در گرو ایجاد یک تحول و دگرگونی اساسی در زیر ساخت فرهنگی جامعه است، از این رو هر یک از نهادها و دستگاه های فرهنگی کشور به فراخور مأموریتی که دارند، پیشتاز حرکتی می‌باشند که فرآیند آن منجر به نوسازی معنوی و حاکمیت فرهنگ ناب محمدی می‌گردد.

به همین منظور در صدد ایجاد پایگاهی جهت خدمت رسانی به ژرف‌اندیشان روزگارمان بر آمدیم تا در راستای مأموریتی که بر عمق اندیشه جانمان نقش بسته، علمدار نهضتی باشیم که فرهنگ خدمت در عرصه فکر و اندیشه را سرلوحه کار خود قرار داده که این مهم در قالب مجتمع فرهنگی علمی شهیدان غیاثوند قیصری تجلی یافت.

 

 وی در تبیین اهداف تشکیل این موسسه نکات زیر را برشمرد:

1-      نشر و گسترش فرهنگ اصیل و ناب محمدی (صل الله علیه و آله و سلم) در قالب آموزش و اجرای فعالیت‌های فرهنگی جهت رشد و شکوفایی در عرصه فکر و اندیشه

 

2-       معرفی ساختار فرهنگی و دینی شیعیان به منظور جلوگیری از پیشروی تهاجم فرهنگی در تمامی ابعاد اعتقادی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و ... در قالب‌های مختلف اعم از پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی، نشریه، لوح فشرده، تبلیغات درون گروهی و برون گروهی و...

 

3-      - آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت

 

4-       تقویت بنیه علمی افراد جامعه (جوانان، نو جوانان، به ویژه بانوان) به منظور رشد و تعالی آنان در قالب برگزاری کلاس‌های آموزش همگانی و ویژه

5-       

کمک به سلامت جسمی و روحی جامعه با هدف ایجاد محیطی سالم و با نشاط همراه با معنویت

6-      ایجاد ساختاری جدید در فرهنگ انتظار و مهدویت با بهره گیری از روش‌های نوین و به روز مطابق با اصول علمی و عملی

7-      رشد دیدگاه‌ها و آشنایی با نظرات فکری صحیح و مختلف در جریان آسیب شناسی دینی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی

 

8-      ایجاد بستری مساعد و مناسب جهت تقویت بنیه مالی اقشار کم بضاعت و تأمین وام قرض‌الحسنه جهت تسهیل در ازدواج، رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی جوانان در قالب صندوق قرض‌الحسنه

 

9-       برپایی محیطی به دور از آلودگی‌های روزمره در فن آوری و اطلاعات سیستم رایانه ای در قالب بانک‌های لوح فشرده و نرم افزار

 

10-   کنکاش و پژوهش بر اساس نیاز سنجی علمی در مسائل به روز در جامعه و پاسخگویی علمی و صحیح با تکیه بر استفاده علمی و پژوهشی در قالب عرصه‌های آموزش و تربیت

 

11-  ایجاد محیط‌های مناسب جهت بروز استعدادها و توانایی‌های روحی و جسمی جوانان و نوجوانان و کسب تجارب مفید و آموزنده در قالب اردوهای سیاحتی، زیارتی و علمی

 

12-  آشنایی هر چه بیشتر و بهتر با مشکلات موجود در جامعه جوانان و نوجوانان، رفع اشکالات و نقایص برنامه های انجام شده و در نهایت جمع بندی و نتیجه گیری در قالب اخذ و جمع آوری بازخوردهای ایجاد شده جهت ارزیابی

 

13-   بستر سازی مناسب جهت رفع سریع مشکلات عقیدتی – اخلاقی – خانوادگی – تحصیلی و... از طریق مشاوره با حضور اساتید مجرب

 

14-   راه اندازی مجموعه علوم قرآنی (روخوانی – روان‌خوانی – ترتیل – مفاهیم – تفسیر و...)

 

موسسه اسوه تحت نظارت مجتمع فرهنگی علمی شهیدان غیاثوند قیصری در سال 1384 به دنبال اهداف مذکور فعالیت خود را در قالب واحدهای مختلف آغاز نمود.

 

وی در ادامه به ذکر واحدهای ایجاد شده در موسسه پرداخت و گفت:  واحد اردویی: از ابتدای کار واحد اردویی فعالیت خود را در قالب برگزاری اردوهای زیارتی، معنوی، سیاحتی، تفریحی و... آغاز نمود که به توفیق الهی چندین کاروان به عتبات عالیات، سوریه و بیش از ده‌ها سفر به شهر مقدس مشهد و قم اعزام نمودند سفر به شهرهای شمالی، اصفهان، کاشان، طالقان و گردش‌های درون شهری از جمله سفرهای سیاحتی و تفریحی این واحد می‌باشد که هر ساله به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌گردد.

 واحد مشاوره : به منظور بستری مناسب جهت رفع سریع مشکلات عقیدتی، اخلاقی، خانوادگی، جوانان، تحصیلی، ازدواج از همان ابتدا فعالیت خود را آغاز و به لطف پروردگار منّان این واحد همچنان فعال می‌باشد.

 واحد آموزش : با هدف ارتقاء بنیه علمی و دینی و آشنا نمودن خواهران گرامی به خصوص نسل جوان از این قشر فعالیت خود را در قالب برگزاری کلاس‌های آموزشی، قرآن، مفاهیم، احکام، صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه، اخلاق و همچنین کلاس‌های هنری آغاز نمود. به لطف ایزد یکتا دستاوردهای بسیار خوبی را به همراه داشته است و این کلاس‌ها در طول سال ادامه دارد.

 واحد فرهنگی: با هدف لبیک به نوای مقام معظم رهبری خامنه‌ای مبنی بر این که «اگر شما ملت و عناصر فرهنگی، خدای نخواسته بیدار نباشید صدای فرو ریختن ارزش‌های معنوی که از تهاجم پنهان و زیرکانه دشمن است، هنگامی در می‌آیند که دیگر قابل علاج نیست» فعالیت‌های فرهنگی مستمر خود را آغاز نمود که این فعالیت‌ها در قالب برگزاری کلاس‌های عقیدتی – مذهبی – مراسم‌ها ملی و مذهبی – همایش‌ها – نشست‌ها و ... می‌باشد.

واحد تبلیغات: این واحد امور تبلیغاتی از جمله برپایی نمایشگاه‌ها (به مناسبت‌های مختلف) برگزاری یادواره شهدا تهیه و تنظیم نشریه های داخلی – ماهانه – گاه نامه – تشکیل کتابخانه – بانک لوح فشرده – ایجاد سامانه پیامک و... را به عهده دارد که با استعانت از حضرت ولی عصر (عج) و دعای پر خیر دوستانمان همچنان فعال و پویا می‌باشد.

واحد پیوند خوبان : به منظور نشر و گسترش سنت حسنه نبوی و تأکید آن بزرگوار در امر ازدواج این واحد فعالیت خود را در قالب معرفی جوانان عزیز به خانواده های محترم را جهت امر ازدواج آنان به عهده دارد که لطف خداوند کریم و اعتقاد عزیزان به این مجموعه ده‌ها ازدواج تا کنون شکل گرفته و همچنان پویا و فعال می‌باشد.

واحد وام : پس از گذشت یک سال از آغاز فعالیت‌های فرهنگی – آموزشی و اردویی مجتمع مذکوره واحد وام نیز با هدف احیای سنت حسنه قرض‌الحسنه راه اندازی شد که با استقبال خیلی خوب عزیزان رو به رو شد و در قالب وام‌های قرض‌الحسنه محلی ثبت نام آغاز گردید که تا کنون بی از 500 نفر عضو صندوق می‌باشند که با این حرکت خداپسندانه بسیاری از جوانان ازدواج، عده‌ی زیادی خانه دار و یا سرمایه برای اشتغال جوانان فراهم گردید و مبلغ قرض‌الحسنه ماهانه که از سرمایه خود اعضاء تأمین می‌گردد و تا کنون از ده میلیارد ریال هم فراتر رفته است.

«راه اندازی پایگاه اینترنتی اسوه با عنوان زن محور تربیت»

 بادی افزود: وب سایت موسسه اسوه با عنوان زن محور تربیت با هدف تبیین نقش زن در تربیت جامعه در سال 1387 به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها فعالیت خود را آغاز نمود، این پایگاه اینترنتی شامل مطالب: دینی، قرآنی، احکام، اخلاق، تاریخ، مهدویت، بانوان، شهدا، تغذیه، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، اجتماعی، ف اخبار سراسری جهان، سرگرمی و ... می‌باشد که مطالب فوق با تلاش بی شائبه و خالصانه کارشناسان و پژوهشگران محترم حوزه و دانشگاه گردآوری و یا تدوین می‌گردد.

 

شایان ذکر است: پایگاه اینترنتی اسوه زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده و به یکی از پربیننده‌ترین پایگاه اینترنتی با مخاطب جوان تبدیل گردیده که موید آن دریافت لوح تقدیر از وزارت ارشاد است.

«تاسیس موسسه فرهنگی قرآن و عترت اسوه تهران»

 

این مدیر قرآنی گفت: با استعانت از خالق هستی و با انگیزه توسعه و گسترش فرهنگ ناب اسلام، قرآن کریم و معارف اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در جامعه با رویکرد تعمیم و تعمیق ایمان، شناخت و ارتباط با قرآن و تحقق آموزه های دینی و قرآنی در رفتارهای فردی و اجتماعی. با تمسک به تعالیم انسان ساز قرآن کریم و معارف اهل بیت علیهم السلام در قالب برگزاری کلاس‌های روخوانی، تجوید، روان‌خوانی، تفسیر، مفاهیم قرآن کریم و دوره روخوانی نهج‌البلاغه همراه با ترجمه و تفسیر دوره روخوانی کتاب مقدس صحیفه سجادیه همراه با ترجمه و تفسیر که یک دوره قرآن کریم و صحیفه سجادیه ختم گردیده است.

این فعال قرآنی تصریح کرد: موسسه اسوه نیز زیر نظر معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ ارشاد به ثبت رسیده و موفق به مجوز و پروانه فعالیت گردیده است.

«تاسیس مرکز پزشکی و خدمات درمانی طب اسلامی – ایرانی اسوه»

 بادی عنوان کرد: از دیگر اقداماتی که در مدت فعالیت این موسسه صورت گرفت، می‌توان به تاسیس مرکز پزشکی و خدمات درمانی طب اسلامی ایرانی اسوه اشاره کرد، به منظور لبیک به ندای رهبری فرزانه‌ی انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مدظله‌العالی مبنی بر اینکه «مساله سلامت جزء اولین مسائل مهم زندگی جوامع است» و توجه معظم له به حل مشکلات پزشکی با رویکرد خودکفایی کشور و تکیه بر تاریخ پر افتخار فرهنگ غنی و استعدادهای خاص ایرانی با پشت سر گذاشتن مرزهای علم و پیشرفت بدون تقلید از کشور های غربی و ... و با نیاز سنجی به عمل آمده ضروری به نظر رسید جهت احیای سلامت با رویکرد به منابع غنی طب اسلامی و ایرانی (سنتی) و بهره‌مندی از اساتید مجرب، طبیبان اسلامی، پزشکان متعهد و دلسوز کارشناسان محترم مرکز پزشکی اسوه راه اندازی شد.

 

 وی همچنین گفت: واحد درمان، آموزش و پژوهش مرکز پزشکی فوق‌الذکر در تاریخ 1390 فعالیت خود را آغاز نموده است.

واحد درمان شامل خدمات : درمان با اصلاح تغذیه و آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین روش با حضور متخصصین مزاج شناسی و طب اسلامی، ایرانی، سنتی، انجام اعمال یداوی (حجامت، بادکش، فصد، دلک، غمز و ...)، انجام MPM (طب فشاری) جهت درمان دردهای کمر، گردن، زانو سیاتیک، دیسک و ماساژهای مختلف (یومیهو، شیاتسو و ...)، حضور مشاور تغذیه و کارشناس زنان و مامایی در مرکز

 

 شایان ذکر است، ارائه محصولات گیاهان دارویی، انواع مواد ارگانیک، عسل، روغن و ... عرقیات از دیگر خدمات این مرکز می‌باشد.

 

 «راه اندازی کانون نوجوانان و جوانان اسوه»

بادی هدف این موسسه از راه اندازی کانون نوجوانان و جوانان اسوه را چنین تشریح کرد:

 الف: پویایی و نشر گسترش فرهنگ غنی اسلامی در وجود نوجوانان و جوانان

 ب: نیازسنجی ذائقه روحی نوجوانان و جوانان عزیز و ورود به آن زاویه، جهت تأثیرگذاری مطلوب‌تر

ج: آشنایی نوجوانان و جوانان با مبانی انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت

 د: آشنایی نوجوانان و جوانان عزیز با دیدگاه های حضرت امام خمینی قدس سره و مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در مورد جایگاه و شخصیت جوانان

 ه : جذب نیروهای جوان، مستعد و شاخص جهت اجرای برنامه های هدفمند

 و : برگزاری اردوهای علمی – تفریحی – سیاحتی و کلاس‌های آموزشی مورد نیاز نوجوانان و جوانان

 

 همچنین از دیگر فعالیت‌های این موسسه می‌توان به گردآوری و تنظیم دل نوشته های شهدای گران‌قدر و عزیز برادران شهید رضا و علی غیاثوند قیصری همراه با زندگی نامه و وصیت نامه و خاطرات پدر و مادر و همسنگران آن عزیزان سفر کرده در قالب کتاب با عنوان عارفان حماسه ساز، نشر ماهنامه فرهنگی – اجتماعی و قرآنی اسوه و چاپ و پخش آن در مراکز مختلف مردمی – علمی دانش آموزی و ... در اول هرماه قمری، راه اندازی صندوق وام قرض‌الحسنه و واحد ازدواج و ... اشاره نمود.

 

وی در ادامه با اشاره به مشکلات انجام فعالیت‌های فرهنگی در کشور گفت: ما با وجود مشکلات و مسائل مالی به فعالیت خود ادامه می‌دهیم، اما توقع و انتظارمان از اتحادیه و وزارت ارشاد این است که اگر مؤسسات عضوی از ساختارشان هستند، از آن‌ها حمایت کنند، از مؤسسات بازدید کرده و فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، تحلیلی و تحقیقی کارآمد و مطلوب را شناسایی کنند، اگر ایده یا طرحی هست رسیدگی و در جهت اجرای آن به مؤسسات یاری رسانند. بین مؤسسات از طریق ایجاد لینک ارتباطی یا برگزاری نشست‌های فرهنگی با حضور نمایندگان مؤسسات، ارتباط برقرار کنند تا مؤسسات بتوانند تجربیات موفق خود را به دیگر مؤسسات انتقال دهند. نکاتی که ذکر شد، از نقاط ضعف اتحادیه به شمار می‌رود و بهتر است اعضای اتحادیه در 93 رفع این نقیصه‌ها را در برنامه خود پیش بینی کنند.

 

 وی در خصوص نقاط مثبت فعالیت‌های اتحادیه خاطر نشان کرد:برگزاری دوره اتقان از مهم‌ترین نقاط قوت اتحادیه در سال گذشته به شمار می‌رود.

 بادی در پایان گفت:عدم تخصیص بودجه و نیز توقف بیمه قطعاً فعالیت‌های قرآنی را کند می‌کند و ما امیدواریم با برطرف شدن این مسائل روند رو به رشد قرآن و عترت در جامعه تسریع گردد.

 

 

نشانی موسسه: تهران، خیابان کارگر جنوبی، بعد از چهار راه لشکر، کوچه شهید غیاثوند قیصری، بن بست آریا، پلاک 6، طبقه اول شماره تماس: 55390120-021

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: