پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٦:١٦   1397/04/23 شماره خبر:  ١٩٨١٤
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
تنها 20 هزار نفر در کل کشور حافظ قرآن هستند/ تا سال ۱۴۱۴ باید ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن تربیت کنیم
معاون هماهنگی و نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی با انتقاد از کم کاری شماری از دستگاه های مرتبط طرح ملی حفظ قرآن کریم، تصریح کرد: امروز در خوشبینانه‌ترین آمار فقط20 هزارحافظ کل داریم.

تنها 20 هزار نفر در کل کشور حافظ قرآن هستند/ تا سال ۱۴۱۴ باید ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن تربیت کنیم

به گزارش اتقان؛ محمد انجم شعاع روز شنبه در نشست تشریح روند کارها و فعالیت های انجام گرفته توسط این شورا و همچنین دیگر دستگاههای مرتبط با طرح ملی حفظ قرآن کریم، با تاکید برهم‌ افزایی دستگاه‌های مختلف در زمینه تربیت حافظان قرآن کریم، اظهار داشت: درحوزه استعداد‌های درخشان قرآنی هم شورای عالی قرآن، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش طرح‌هایی دارند که ضروری است دراین زمینه هماهنگی‌های لازم انجام شود.

در این نشست انجم شعاع طی سخنانی بااشاره به آمار کمی برنامه‌های نهاد‌های مختلف در طرح ملی حفظ قرآن گفت: در جلساتی که با نهاد‌های مختلف داشتیم به جز بسیج و آموزش و پرورش تعداد ۱ میلیون ۴۵۰ هزار نفر قرار است توسط نهاد‌های مختلف در طرح ملی حفظ در سال ۱۳۹۷ مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: وزارت ارشاد مکلف شده در جلساتی با سازمان امور استخدامی امتیازات شغلی و استخدامی برای کارمندان حافظ قرآن در نظر بگیرند تا از این طریق مشوقی برای حفظ قرآن ایجاد شود.

انجم‌شعاع از ضرورت هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف در زمینه تربیت حافظان قران خبر داد و گفت: در حوزه مسجد ۸ دستگاه فعالیت قرآنی می‌کنند که در این زمینه امروز اولین جلسه برای هماهنگی و هم‌افزایی آنها در طرح ملی حفظ تشکیل شد، همچنین در حوزه استعداد‌های درخشان قرآنی هم شورای عالی قرآن، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد و آموزش و پرورش طرح‌هایی دارند که ضرورت دارد در این زمینه هم هماهنگی‌هایی ایجاد شود.

نجم‌شعاع تأکید کرد: در طرح ملی حفظ قرآن کریم هیچ دستگاهی از منظر ما غافل نمانده است به گونه‌ای که حتی برای اعتاب مقدس بزرگ نیز همچون آستان قدس رضوی، شاه چراغ و ... برنامه ویژه تدارک دیده‌ایم. امیدواریم به همت این اعتاب، حلقات قرآنی پایه‌گذاری شود. علاوه بر چهار مجموعه بزرگ، بیش از ۲۷۰۰ امامزاده نیز ساماندهی شده‌اند تا در این طرح به کار گرفته شوند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اذعان کرد: یکی از مسائلی که از ابتدا دغدغه ما بود فقدان آمار روشن برای برنامه‌ریزی بود. لذا توافق شد تا در مرحله اول تجمیع اطلاعات همه دستگاه‌های بزرگ را انجام دهیم و اولین آمار تجمیعی در فروردین ماه رونمایی شد. پس از آن مشخص شد که دارایی ما بیشتر از یک دهم سند نبود.

دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در ادامه به سامانه حفظ قرآن کریم که طی روزهای گذشته دچار مشکل شده بود اشاره و اظهار کرد: سامانه‌ای با عنوان hefziran.ir رونمایی شد تا آمار در آنجا قرار بگیرد. مانند بسیاری از سامانه‌های فرهنگی این سامانه نیز مورد حمله‌های اطلاعاتی بسیار زیادی قرار گرفت بنابراین با تأکید بر محفوظ بودن اطلاعات مخاطبان، فعالیت سامانه متوقف شد که البته چندان طولانی نبود.

وی گفت: نکته اساسی که در مورد این سامانه وجود داشت این بود که بخشی از اطلاعات مندرج در سامانه با اطلاعات مندرج در ثبت احوال مغایرت داشت، لذا مکاتباتی با سازمان ثبت احوال صورت گرفت و حدود یک ماه طول کشید تا موافقت اصولی ثبت احوال برای بررسی اطلاعات به دست بیاوریم که این بررسی طی هفته آینده عملیاتی خواهد شد.

انجم شعاع با بیان اینکه سامانه حفظ از دو هفته آینده برای تکمیل اطلاعات خود فراخوان خواهد داد، گفت: امیدوارم بتوانیم در نیمه ماه آینده داشبورد کار را داشته باشیم به این معنی که به صورت روزانه آمار تعداد حفاظ و به‌روز شدن مقدار محفوظات آنها را داشته باشیم. بعد از اینکه این اقدام آماده شد با هماهنگی وزارت ارتباطات اطلاع‌رسانی از طریق سامانه پیامکی انجام خواهد شد.

دبیر طرح ملی حفظ قرآن کریم در ادامه از ثبت یک میلیون و 12هزارکدملی در سامانه حفظ قرآن خبرداد و افزود: درسامانه مربوطه از این تعداد حافظ قرآن ثبت شده بیش از60 درصد حافظ نیم جزء هستند.

انجم شعاع در ادامه سخنان خود به تربیت 10میلیون حافظ کل به عنوان افق ترسیم شده تا سال 1414 اشاره کرد و گفت: در سند طرح ملی حافظ قرآن، حافظ کل یا حافظ بخش زیادی از قرآن تعریف شده که شامل 20 جزء به بالا است؛ از این رو برنامه‌ریزی ما تربیت 10میلیون حافظ کل قرآن تا این سال است.

وی درباره شمارحافظان کل قرآن هم با ارائه آماری از حافظان کل قرآن در کشورهای لیبی، عربستان و ترکیه ، تصریح کرد: درخوشبینانه‌ترین آمار در کشور فقط20هزارحافظ کل قرآن داریم که فاصله آن با10 میلیون خیلی زیاد است در حالی که حافظان برخی کشورها مانند ترکیه تا 220 هزار نفر هم پیش رفته است.

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: