پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٧:٣١   1397/06/13 شماره خبر:  ٢٠١٧٤
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
دغدغه‌های جامعه قرآنی؛ بخش اول/ موسسه کشوی مهد قرآن؛
تربیت سالانه 200 حافظ کل با دست های خالی/ اتحادیه زبان گویای موسسات قرآنی
اتحادیه باید زبان گویای مؤسسات قرآنی باشد، مطالبات را پیگیری و به سرانجام برساند، توقع ما این است که اتحادیه از مؤسسات که در حقیقت بازوان توانمند حوزه فرهنگ هستند، جدی تر حمایت کند. اتحادیه با پشتوانه مؤسسات قرآنی و با جایگاه قانونی خود، باید از مؤسسات حمایت طرح و برنامه ای و مالی انجام دهد.

 

تربیت سالانه 200 حافظ کل با دست های خالی/ اتحادیه زبان گویای موسسات قرآنی

به گزارش اتقان؛ موسسه فرهنگی مهد قرآن به منظور ترویج هرچه بیشتر معارف قرآنی از خرداد ماه 1371 حرکتی مردمی و فراگیر را آغاز کرد و اکنون این موسسه بیش از 70 هزار عضو فعال در بیش از 150 نقطه از کشور دارد و مخاطبان آن را کودکانی از چهار سال تا نوجوانان دبیرستانی و جوانان دانشگاهی و بزرگسال تشکیل می‌دهند.

بر اساس این گزارش، یکی از شاخص‌ترین فعالیت‌های این موسسه، برپایی آزمون‌های ترنم وحی است که در جهت تحقق بخشیدن به منویات رهبر معظم انقلاب برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن و همچنین تأمین نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کلاس‌های آموزش حفظ در دفاتر مهد قرآن استان‌ها و کانون‌های شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

امسال نیز دهمین دوره آزمون کشوری حفظ کل قرآن کریم همراه با ترجمه و تدبر با عنوان «ترنم وحی»، هفته گذشته با حضور بیش از 120 حافظ کل قرآن کریم از 24 استان کشور در بنیاد سعدی تهران برگزار شد.

در این آزمون نمایندگانی از 150 شعبه و کانون مهد قرآن از سراسر کشور در دو بخش شفاهی و کتبی خواهران و برادران به رقابت پرداختند و اساتیدی از جمله استاد شهریار پرهیزکار، سید مهدی سیف، آقای خیری و خانم صریحی نژاد، مقیمی و شیرازی، امر داوری را بر عهده داشتند.

براساس این گزارش، استان‌های یزد، تهران، قزوین، زنجان، کرمان، لرستان، مرکزی، خراسان جنوبی، مازندارن، قم، خوزستان، آذربایجان غربی، فارس و اصفهان، بیشترین نماینده حافظ کل را در این رقابت‌ها داشتند.

همچنین جواد محمودی هاشمی کم‌سن‌ترین شرکت‌کننده در این آزمون بود که با ۱۰ سال سن توانست از مراحل پیشین عبور و در مرحله کشوری حاضر شود.

این آزمون‌ها از سال ۱۳۸۱ برای ارزیابی حافظان قرآن مؤسسه مهد قرآن راه‌اندازی شد و همه‌ساله صدها حافظ کل قرآن با حضور در آن به سنجش محفوظات خود می‌پردازند. همچنین برگزیدگان نهایی آزمون گواهی‌نامه خود را با امضای استاد پرهیزکار، حجت‌الاسلام فومنی بنیانگذار مؤسسه و معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد دریافت کردند.

آزمون‌های ترنم وحی به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های حفظ در کشور، همواره با تربیت نخبگان قرآنی و معرفی آنان به جامعه قرآنی کشور، نقشی مؤثر در تشویق و ترویج انس آحاد مردم با قرآن کریم برعهده داشته است.

موسسه مهد قرآن با سابقه ای درخشان طی 25 سال گذشته و شعبات مختلف در بیش از 150 شهرستان، همواره برای ادامه فعالیت قرآنی خود، از لطف پروردگار و همت دوستان و آشنایان و خیرین بهره مند شده و در موارد معدودی از حمایت‌های دولتیو حاکمیتی بهره گرفته است، اما با توجه به عملکرد این موسسه مردمی در تحقق آرمان‌های جامعه قرآنی و تربیت سالانه بیش از 200 حافظ کل قرآن کریم در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب، به نظر می‌رسد نهادهای دولتی و متولی توزیع بودجه و اعتبارات قرآنی، لازم است در توزیع بودجه میان مؤسسات دقت و توجه بیشتری داشته باشند.

در همین خصوص با محمود کریمی، معاونت آموزش مؤسسه کشوری مهد قرآن به گفت وگو پرداختیم که بخشی از آن تقدیم حضورتان می‌شود.

وی در ابتدا با اشاره به فعالیت‌های این موسسه گفت: باتوجه به گستردگی مخاطبان عضو مؤسسه در 24 استان و بیش از ۱۵۰ شهرستان کشور و حضور ایشان در آزمون‌های سراسری و هماهنگ از جمله ترنم وحی، آشنایی آن‌ها با یکدیگر، تبادل تجربیات، بهره مندی از محضر اساتید برجسته کشور، هم اندیشی، ایجاد انگیره و اشتیاق در جهت حفظ قرآن و... هر سال شاهد رشد کمی و کیفی مخاطبینی هستیم که علاوه بر حفظ قرآن، ترجمه و تدبر در قرآن را نیز آموخته‌اند.

کریمی افزود: این عزیزان حافظ کل بعداز پایان آزمون و بازگشت به شهر و استان خود، می‌توانند به عنوان مربی حفظ در موسسه و کلاس‌های قرآن مشغول به کار شوند، بدین ترتیب کلاس‌های حفظ توسعه پیدا می‌کند و به صورت حلقه‌های زنجیر هر روز بر تعداد حافظان و کلاس‌های حفظ قرآن در کشور افزوده می‌شود. همچنین زمانی که یک حافظ قرآن کلاس حفظ را اداره می‌کند، قطعاً کیفیت و نتیجه آموزش‌ها موثرتر خواهد بود.

معاونت آموزش مؤسسه کشوری مهد قرآن برگزاری آزمون‌های ترنم وحی را شجره طیبه ای دانست که از حدود 10 سال پیش آغاز و امروزه از آن به عنوان الگویی برای سایر مؤسسات یاد می‌شود.

وی در ادامه با ذکر یک پیشنهاد عنوان کرد: به نظر می‌رسد اگر اتحادیه بتواند از تجربیات مؤسسات با سابقه از جمله مهد قرآن که سالیان سال در بالاترین سطح ممکن فعالیت می‌کند، بهره بگیرد، حمایت کند و هم افزایی ایجاد کند، گام بزرگی در جهت خدمت به مؤسسات مردمی برداشته است.

وی افزود: حدود 2000 موسسه از مؤسسات کوچک در مناطق دورافتاده و محروم گرفته تا مؤسسات بزرگ و فعال در آبادترین نقاط کشور، عضو اتحادیه هستند، اتحادیه باید تلاش کند، تجربیات چندساله و مدون مؤسسات موفق را احصاء و در اختیار مؤسسات کوچک و بی تجربه قرار دهد.

معاونت آموزش مؤسسه مهد قرآن خاطرنشان کرد: اتحادیه باید حلقه واسط بین مؤسسات باشد و این نقش را به خوبی ایفا کند، از مؤسسات حمایت جدی کند، اتحادیه باید خود را متولی مؤسسات قرآنی بداند، مدافع حقوق مؤسسات باشد، باید از سیستم قانونگذار کشور، مباحث بودجه ای و حمایتی را مطابه کند.

کریمی خاطرنشان کرد: اتحادیه باید زبان گویای مؤسسات قرآنی باشد، مطالبات را پیگیری و به سرانجام برساند، توقع ما این است که اتحادیه از مؤسسات که در حقیقت بازوان توانمند حوزه فرهنگ هستند، جدی تر حمایت کند. اتحادیه با پشتوانه مؤسسات قرآنی و با جایگاه قانونی خود، باید از مؤسسات حمایت طرح و برنامه ای و مالی انجام دهد.

وی افزود: دیگر توقع ما این هست که در توزیع بودجه‌های قرآنی، به عملکرد مؤسسات هم توجه ویژه تری صورت بگیرد، حمایتی که از موسسه ای در سطح ملی با فعالیت و برنامه‌های کلان صورت می‌گیرد، قطعاً حمایت متفاوت تری می‌طلبد.

معاونت آموزش مؤسسه مهد قرآن در پایان گفت: ما یک موسسه مردم نهاد هستیم که بودجه دولتی برای فعالیت‌هایمان نداریم، حتی هزینه برگزاری همین آزمون‌ها را نیز با چنگ و دندان توانستیم مهیا کنیم، اما برای بسیاری از برنامه‌هایمان دچار مشکل هستیم، همین محل همایش را به سختی توانستیم تأمین هزینه کنیم، تصور کنید هزینه تربیت 200 حافظ کل قرآن و اسکان و ایاب و ذهاب و... چه عدد بزرگ و بودجه کلانی خواهد بود.

وی در پایان گفت: ما با رایزنی‌هایی که داشتیم موفق شدیم خیرینی از اتحادیه صنف طا و جواهر را برای حمایت از موسسه مجاب کنیم، اما حمایت خاصی از طرف جامعه قرآنی شاهد نبوده‌ایم، امیدواریم که این مشکلات به زودی برطرف شود.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: