پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مقاله, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٤:٢٨   1396/07/19 شماره خبر:  ١٦٥٩٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
خيّرين مدرسه‌ساز و ارتقای سواد قرآنی مدارس
در یادداشتی رضا نباتی مدرس و کارشنای آموزش قرآنی به بحث گسترش کمي و کيفي آموزش قرآن به دانش‌آموزان در مدارس را همگام با تلاش خيران مدرسه‌ساز پرداخته است.

 خيّرين مدرسه‌ساز و ارتقای سواد قرآنی مدارس

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان»، رضا نباتی، كارشناس آموزش قرآن و مؤلف كتاب‌های درسی آموزش قرآن و نیز دانشجوی دكترای تعلیم و تربیت اسلامی با ارسال یادداشتی به موضوع «خيّران مدرسه‌ساز و ارتقای سواد قرآنی مدارس» پرداخته است که در ادامه مشروح آن می آید.

هنوز در آغاز سال تحصيلي و بهار تعليم و تربيت اسلامي هستيم و هنوز ماه مهر، ماه مهرباني تمام نشده است. لذا به جاست كه از خيرين محترم مدرسه سازي ياد كنيم كه حاصل ايثارشان لبخند خداوند است كه در چهره معصوم دانش آموزان مناطق محروم رخ نمايي مي كند. يقيناً شادي چنين لحظه اي را فقط خيرين مدرسه ساز چشيده اند و بس

اما اين دستان مهرباني علاوه بر ساخت مدرسه، مي توانند در احياي تعليم و تربيت اسلامي كلاس هاي درسي نقشي بي بديل داشته باشند.

مقام معظم رهبري بارها از مهجوريت قرآن در مدارس گله كرده اند. و فرموده اند : « قرآن حقيقتاً در آموزش و پرورش مهجور است. جاي قرآن در مدارس خالي است. ما در اين زمينه نيازمند تحول هستيم. انتظار اين بود در اين زمينه كار كارستاني بشود. قرآن در مدارس ما نهادينه نشده است. »

اگر چه اين امر بر عهده متوليان آموزش و پرورش است و بايد به مطالبه به حق مقام معظم رهبری پاسخي در شأن و شايسته بدهند و بي شك در اين راه همه تلاش خود را به كارگيرند. اما به دليل وجود شرايط فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي خاص در كشور و نيز پيشينه فعاليت هاي اين وزارت، نمي توان انتظار كار كارستاني از اين وزارت داشت.  لذا ورود خيرين محترم مدرسه ساز در زمينه اين مطالبه نه تنها مؤثر بلكه لازم است. خيرين محترم مدرسه‌سازي كه در معماری و ساختن مدارس، عشق را با تك‌تك مصالح آميخته اند، در اين زمينه هم می‌توانند نقشی بی‌بديل خود را به خوبي ايفا كنند.

واقعيت آن است كه در برخي مدارس به دلايل گوناگون همّت و تلاش لازم در زمينه گسترش کمي وکيفي آموزش قرآن به دانش آموزان به کار گرفته نمي شود.

در اين زمينه چند مشكل اساسي وجود دارد :

1-   ساعات آموزش قرآن به صورت ناقص و كم رنگ اجرا مي شود. و گاهي اين ساعات به ساير دروس اختصاص مي يابد.

2-   آموزش ها و فعاليت هاي قرآني اغلب به دليل سليقه اي عمل کردن و عدم شناخت اهداف و روش هاي درست ومناسب، مطابقت لازم را با اهداف و رويکردهاي تعريف شده در برنامه هاي آموزشي وكتاب‌های درسی را ندارد. لذا از اثربخشي لازم برخوردار نيست.

3-   امكانات لازم اجراي برنامه درسي به طور كامل تدارك ديده نشده است.

4-   نظارتي بر حسن اجراي برنامه هاي درسي صورت نمي گيرد.

5-   معلمان و دانش آموزان موفق مورد تقدير و تشويق قرار نمي گيرند.

چه بايد كرد ؟

خيرين مدرسه ساز مي توانند در اين زمينه « كار كارستاني » انجام دهند. و آن مطالبه جدي موضوع از مدرسه و معلمان و دانش آموزان است.

از توجه به درس قرآن در ساعات رسمي قرآن مدرسه گرفته تا جايگاه قرآن مراسم آغازين صبحگاه و يا مسابقات قرآنی و ...

مهم اين است كه مدارس به وظيفه خود در رشد و تقويت وضعيت آموزش قرآن توجه داشته باشند و دانش آموزان را به يادگيری درس قرآن تشويق كند.

مشكل اصلي در تفاوت حرف تا عمل است. گزارش هاي كمي چيزي مي گويد كه در عمل خلاف آن ديده مي شود. لذت خيرين مدرسه ساز مطالبه و تذكرات خود را به صورت يك برنامه مستمر و دقيق از مدارس تحت پوشش خود بخواهند.

البته اصلاح مشکلات فرهنگي نيازمند استمرار پيگيري و نظارت است تا به مرور نهادينه شود. در اين زمينه نيز خيّرين محترم مدرسه ساز می‌توانند با ارتباط با مسئولان آموزش و پرورش  منطقه، شهر و استان و ارائه تاکيدات لازم به ايشان، زمينه را براي اصلاح وضعيت قرآني مدارس در كشور فراهم آورند.

مجمع خيرين مدرسه ساز و ارتقاء آموزش قرآن در مدارس

مجمع خيرين مدرسه ساز كشور علاوه بر پيگيري ساخت مدارس، بايد به موضوعات فرهنگي اين مدارس نيز توجه جدي داشته باشد. به ويژه موضوع آموزش قرآن كريم كه امروز بيش از گذشته به حمايت نياز مند است.

آشنايي اعضاي محترم مجمع با رو‌يكرد، اهداف و اصول برنامه درسی آموزش قرآن هريک از دوره هاي تحصيلي، يکي از راهکارهاي مؤثر در اين راه است. دعوت از مؤلفان و برنامه ريزان درسي در مجامع كشوري و استاني خدمتي بزرگ در اين زمينه است.

هم چنين خيرين محترم مدرسه ساز مي توانند در صورت تمايل با مطالعه مقدمه كتاب‌های درسی آموزشی قرآن، به منظور آشنايی با رويکرد، اصول و اهداف وروش‌های آموزش قرآن مي تواند بسيار مؤثر واقع شود.

البته نبايد از اين مسأله چشم پوشی كرد كه متأسفانه بسياری از مديران و معلمين مدارس بنا به دلايل متعدد و از روی خطا و ساده انگاري، درس قرآن را يك درس آموزشی تلقی نمی‌كنند، بلكه به آن به چشم يك فعاليت فوق برنامه و پرورشي صرف نگاه می‌كنند وبه همين دليل، اين درس همواره به عنوان شهروند درجه دوم و سوم محسوب مي شود. لذا در اين زمينه گاهي معلماني به تدريس قرآن گمارده مي شوند كه اطلاعا لازم از مباني، اهداف، رويكردهاي برنامه درسي، اصول و روش ها و محتواهاي آموزشي ندارند؛ هرچند قاري و حافظ باشند. لذا به دليل بد فهمي، اهداف محقق نمي شود.

و يا مدير و معاونين مدرسه در موقع برگزاري امتحانات نوبت اول و دوم از معلمين قرآن مي خواهند که نمره اين درس را به همه دانش آموزان بدهند تا معدل آنها بالا برود. يعني به عنوان يک درس حاشيه اي و کمکي براي ساير دروس و معدل به آن نگاه مي شود. مثلا به دانش‌آموزی كه انضباط خوبی دارد يا نمره رياضی او خوب است، نمره بالايی در درس قرآن بدهند.

به هر حال مواظبت از اين درس بسيار مهم است. زيرا اين درس با آسيب هاي فراواني روبه رو است. مانند اين که مدارس به جاي برگزاري سه زنگ قرآن، به تشکيل يک با دو زنگ اکتفا کرده و به جاي زنگ سوم به آموزش ساير دروس مي پردازند.

و يا دو زنگ قرآن را در يک و پشت سرهم ، آن هم در آخرين روز مدرسه قرار مي دهند که اين باعث خستگي بچه ها مي شود. و نيز اردوهاي دانش آموزان را در روزهايي كه دانش آموزان درس قرآن دارند قرار مي دهند.

بايد گفت متاسفانه اين رويه ها تاثير نامطلوبی بر روند آموزش قرآن در مدارس گذاشته است. ساختن مدرس بسيار پرثواب و لذت بخش است اما لذت بخش تر از آن زماني است كه دانش آموزان با يادگيري قرآن و معارف الهي از مدرسه شما فارغ التحصيل شوند.

اميد است وزارت آموزش وپرورش به عنوان متولي توسعه سواد قرآني کشور، شرايط لازم برای ورود خيرين مدرسه ساز به عرصه مهجوريت‌زدايی از قرآن كريم را فراهم آورد.

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: