پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار اجتماعی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٦:٥٨   1396/08/29 شماره خبر:  ١٦٩٩٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
دبیر کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین؛
برپایی بیش از هزار برنامه قرآنی در مسیر نجف به کربلا/ همراهی آستان قدس رضوی با کاروان «نور»
با توجه به برنامه‌هایی که در کنار محافل برپا شد همانند کرسی‌های اذانگاهی، قرائت قرآن، تواشیح، اجرای دو تلاوت در محفل قرآنی و غیره موجب شد که بالغ بر یک هزار برنامه قرآنی در اربعین برگزار شود که با این تعداد مراسم، به هدفی که در نظر گرفته شده بود، دست یافتیم.

برپایی بیش از هزار برنامه قرآنی در مسیر نجف به کربلا/ همراهی آستان قدس رضوی با کاروان «نور»

 

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان» سید محمد موجانی، دبیر کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین با بیان این‌که پیاده‌روی اربعین بزرگترین رژه سیاسی شیعیان و مسلمانان است، گفت: این پیاده‌روی آثار بسیار وزین و ارزشمندی در سال‌های اخیر داشته است و مقام معظم رهبری نسبت به اهتمام به این امر توصیه‌هایی داشته‌اند، ما نیز به نوبه خود تلاش کرده‌ایم تا در حوزه فرهنگسازی و خصوصاً فرهنگ قرآنی فعالیت‌هایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته تعداد کاروان نور متشکل از قراء و گروه‌های تواشیح ۴۰ نفر بودند که با توجه به درخواست ستاد اربعین، این ظرفیت امسال به ۷۰ نفر افزایش یافت که این تعداد با بیش از ۸۰ درصد افزایش همراه بود.

موجانی اظهار کرد: با توجه به شرایط منحصر به‌فرد در پیاده‌روی اربعین، با توجه به سابقه و تجربیات قبلی، از روند اجرای برنامه‌ها آگاهی کامل داشتیم، در این راستا هماهنگی‌هایی که از جانب ایران با کشور عراق ایجاد شده بود، به صورت صددرصد اعمال نخواهد شد و با علم به این موضوع، برنامه‌ها را طراحی کردیم.

وی افزود: علی‌رغم اینکه موکب‌های مختلف را در مسیر نجف تا کربلا هماهنگ کرده بودیم، بسیاری از این موکب‌ها با زمان و اجرای برنامه‌های کاروان آماده برپایی مراسم قرآنی نبودند که البته از موکب‌های دیگر در جهت برگزاری مراسم‌ها بهره برده شد.

موجانی به هدف اصلی حرکت و حضور کاروان نور در راهپیمایی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: هدف از طراحی برنامه‌های قرآنی بین مسیر راهپیمایی اربعین حسینی برای زوار، طنین‌انداز شدن آوای ملکوتی قرآن کریم بود که با مدیریت و برنامه‌ریزی‌های دقیق این موضوع انجام شد و به کمیت‌های مورد نظر دست یافته و موفق به برپایی ۳۵۰ محفل قرآنی در شهر‌های نجف اشرف، کربلای معلی، سامرا و کاظمین و دیگر محل و موکب‌ها شدیم.

دبیر کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین بیان کرد: با توجه به برنامه‌هایی که در کنار محافل برپا شد همانند کرسی‌های اذانگاهی، قرائت قرآن، تواشیح، اجرای دو تلاوت در محفل قرآنی و غیره موجب شد که بالغ بر یک هزار برنامه قرآنی در اربعین برگزار شود که با این تعداد مراسم، به هدفی که در نظر گرفته شده بود، دست یافتیم.

وی افزود: امسال اعضای کاروان نور متشکل از قراء ممتاز و منتخب کشوری، گروه‌های منتخب تواشیح و غیره بودند که موفق به اجرای برنامه‌های شایسته‌ای در‌خور زوار اربعین حسینی انجام شد که نسبت به سال گذشته در همه حوزه ها رشد کرده بود.

موجانی با تأکید بر همکاری با آستان قدس رضوی در اربعین حسینی‌، اظهار کرد: امسال تعامل بسیار خوبی با آستان قدس رضوی در اجرای محافل  قرآنی برای زائران سیدالشهدا(ع) انجام شد و کلیه محافل قرآنی با عنوان کرسی تلاوت رضوی توسط  کاروان نور برپا شد و پرچم مقدس آستان رضوی در موکب‌ها به هنگام برپایی مراسم نصب شد.

دبیر کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین با اشاره به اینکه فرایند اجرای برنامه‌های قرآنی رضایت‌بخش بود، گفت: امسال در اجرای برنامه‌های قرآنی رضایت خوبی حاصل شد، البته کمبودهایی هم که قابل پیش‌بینی بود، مشاهده شد که به دلیل شرایط خاص اربعین، این موضوع طبیعی است.

وی تصریح کرد: برنامه دیگری که مورد توجه قرار گرفت، مراسم جمع‌خوانی حفظ و مفاهیم سوره مبارکه واقعه بود که در موکب‌ها و در زمان برپایی محافل قرآنی این آئین با حضور شرکت‌کنندگان و زوار  امام حسین(ع) انجام شد.

موجانی درباره مصاحفی که در مراسم اربعین عرضه شد، گفت: سعی کردیم در تعامل با مرکز طبع و نشر قرآن، مصحف شریف در مسیر نجف تا کربلا توزیع شود.

 

دبیر کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین درباره اختتامیه برنامه‌های کاروان نور خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه‌ای به همراه زیارت کاظمین(ع) و برپایی محفل قرآنی صورت گرفت که به عنوان آخرین برنامه بود و امیدواریم در آذر‌ماه مراسم اختتامیه‌ای با حضور کاروان نور در جوار حرم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) در مشهد مقدس برگزار شود.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: