پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٠:٢٦   1397/11/03 شماره خبر:  ٢١٠٣٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
شفاف سازی اعتبارات دریافتی/ اعتبارات معین به صورت امانی در حساب اتحادیه قرار می‌گیرد
نشست خبری «گزارش بودجه‌های دریافتی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور» با حضور حسن محمدی، مدیر عامل اتحادیه‌ امروز، دوم بهمن‌ماه در سالن جلسات دفتر این اتحادیه تشکیل شد.

 

 شفاف سازی اعتبارات دریافتی/ اعتبارات معین به صورت امانی در حساب اتحادیه قرار می‌گیرد

به گزارش اتقان؛ نشست خبری «گزارش بودجه‌های دریافتی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور» با حضور حسن محمدی، مدیر عامل اتحادیه‌ امروز، دوم بهمن‌ماه در سالن جلسات دفتر این اتحادیه تشکیل شد.

در ابتدای این نشست مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به حاشیه‌ها و اخبار ضد و نقیض منتشرشده در خصوص صورت‌های مالی اتحادیه، عنوان کرد: طی چندسال اخیر، شفافیت در امور عملکردی در حوزه‌های مختلف و به ویژه مالی از اصول و سیاست‌های راهبردی اتحادیه است، از این بابت که اتحادیه یک مجموعه مردمی است و قطعاً بزرگترین سرمایه آن اطمینان مؤسسات و مردم است، که هر ساله طی نشستی در حوزه‌های مالی گزارشی را به عموم مخاطبین اعلام می‌کند، امیدواریم سایر نهادها هم این سیاست و شفافیت را به خصوص در حوزه‌های مالی در پیش بگیرند.


 

«اعتبارات معین به صورت امانی در حساب اتحادیه قرار می‌گیرد»

 وی با اشاره به اینکه اخیراً به اسم شفافیت، گزارشی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است که در آن برخی از مؤسسات، مبالغ کلان به نامشان ثبت شده است و موجب مطرح شدن شبهات و سوالاتی شده است، گفت: بنده، سراغ ندارم در سال‌های اخیر، با وضعیت تأسف‌برانگیز بودجه قرآنی، موسسه‌ای، اعتبار قابل توجهی دریافت کرده باشد، اما تاکید می‌کنم، اعتباراتی که در دست این اتحادیه و سایر مؤسسات است، به عنوان حساب معین است که براساس تفاهم‌نامه‌ داخلی با وزارت ارشاد و سایر دستگاه‌ها و نهادها به صورت امانی در اختیار قرار گرفته است تا براساس نظر آن دستگاه، هزینه شود و نهایتاً یک یا دو درصد از آن اعتبار به منظور حق‌الزحمه اجرا، به مؤسسات این اتحادیه داده می‌شود.


 

مدیر عامل اتحادیه‌ تشکل قرآن و عترت کشور اضافه کرد: در سال ۸۵، مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی (معاونت فعلی قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) فعالیت داشت که با نظر آن، به عنوان معین انتخاب شدیم. بخشی به دلیل خلأ قانون و بخشی دیگر به دلیل عدم بازگشت اعتبارات، برخی مؤسسات، معین تعیین می‌شوند تا اعتبارات دستگاه و نهادی که هنوز مدارکش کامل نشده، به صورت امانی در این حساب قرار گیرد، بدون اینکه امکان دخل و تصرف در آن اعتبار باشد.

 وی در این خصوص گفت: البته در یکی از این سال‌ها به این حساب‌ معین، مالیاتی اختصاص یافت که ما را دچار مشکل کرد و این موضوع جز دوندگی و کار اجرایی چیزی در پی نداشت.

محمدی بااشاره به اعطای وام‌های قرض الحسنه به مؤسسات قرآنی خاطرنشان کرد: در برهه‌ای که اتحادیه معین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود، توانستیم طی تفاهم با این وزارتخانه، آن حساب را در بانک قرض‌الحسنه باز کنیم و از این طریق وام‌هایی به مؤسسات قرآنی بدهیم.

محمدی اضافه کرد: چند ماه اخیر، زمزمه‌هایی شد مبنی بر اینکه مؤسسات تحت نظارت این اتحادیه و یا خود اتحادیه، مبالغ کلانی دریافت کرده‌اند و برخی را دچار شبهه کرده‌اند. اما تأکید می‌کنم که این حساب معین است و نهایتاً یک یا دو درصد از این اعتبار به عنوان حق‌الزحمه مدیریت اجرایی دریافت می‌شود.

«40 درصد اعتبارات دستگاه‌ها در سال 95، واریز و مابقی نیز در حال پرداخت است»

وی با اشاره به اینکه اواخر سال ۹۵، اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی به صندوق شورای توسعه فرهنگ قرآنی واریز شد، اظهار کرد: قرار بود این اعتبار ۲۵ میلیارد تومان باشد که با دستگاه‌ها قراردادهای ۱۰۰ درصدی منعقد شد. ۴۰ درصد آن را نقد دادیم و قرار شد پیرو واگذاری مابقی اعتبار، ۶۰ درصد باقی‌مانده نیز اعطا شود. سال ۹۶، اعتباری نیامد و اوایل سال ۹۷، اعتباری حدود ۲۰ میلیارد تومان آمد که ۱۵ میلیارد تومان آن براساس تفاهم‌نامه ۶۰ درصدی با دستگاه‌ها پرداخت شد.


 

محمدی با تأکید بر اینکه اعتبارات سال ۹۵ که اواخر همان سال واریز شد، باید تا پایان فروردین‌ماه ۹۶ میان دستگاه‌ها توزیع می‌شد، برخی از دستگاه‌ها که از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کمیسیون‌ها تصویب شده بود، اعتبار دریافت کنند. حدود ۱۱ دستگاه همچون سازمان اوقاف و امور خیریه، بسیج، قوه‌ قضائیه و ... مدارکشان کامل نبود، لذا بنا بر مصوب شورا این اعتبار به حساب اتحادیه واریز شد که پس از تکمیل مدارک در اختیار آن دستگا‌ه‌ها قرار گرفت.

وی ادامه داد: اوایل سال ۹۶، دو میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان به حساب اتحادیه واریز شد که از این مبلغ، حدود یک میلیارد تومان برای اتحادیه مؤسسات بود و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نیز برای ۱۱ دستگاه‌ سازمان‌های بسیج، اوقاف و امور خیریه، قوه قضائیه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروهای مسلح و ... بود که براساس ضوابط تخصیص و در کوتاه‌ترین زمان ممکن واگذار می‌شود.


 

محمدی با اشاره به هزینه‌کرد حدود یک میلیارد تومان سهم اتحادیه، اظهار کرد: حمایت از طرح آموزشی ۷۰ مؤسسه با مجموع مبلغ ۴۹۰ میلیون تومان، برپایی دوره‌های مدیریتی فعالیت‌های قرآنی در ۳۱ استان، هزنیه ۱۰ میلیون تومان برای هر استان و در مجموع ۳۰۴ میلیون تومان، تجهیز اتحادیه‌های استانی حدود دو میلیون تومان به هر اتحادیه و مجموعاً ۶۰ میلیون تومان، سه نشست با مدیران عامل و رؤسای هیئت مدیره‌ها و هزینه حدود ۱۶۰ میلیون تومان برای اتحادیه‌ها، هزینه حدود ۶۰ میلیون تومان برای مؤسسات مناطق زلزله‌زده و محروم پرخطر فرهنگی از طریق اتحادیه از جمله جزئیات این هزینه‌‌کرد‌ است.

وی با اشاره به اینکه اواخر سال ۹۷، نیز بودجه‌ای حدود سه میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان به حساب اتحادیه واریز شد، افزود: از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برای اتحادیه بود و حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن، هزینه ۶۰ درصد باقی‌‌مانده از هزینه‌های قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه‌هایی چون سازمان اوقاف و امور خیریه، بسیج، نیروهای مسلح و ... بود که آن اعتبار را دریافت و یا در حال دریافت هستند.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به جزئیات اعتبار یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان اتحادیه، بیان کرد: حمایت از ۱۵ دوره تربیت مربی حفظ قرآن با هزینه ۳۵۰ میلیون تومان، حمایت از ۲۰ دوره تربیت معلم آموزش عمومی قرآن با هزینه حدود ۴۰۰ میلیون تومان، اختصاص ۱۲۵ میلیون تومان از دوره‌های آموزش عمومی حفظ قرآن در ۱۰۰ منطقه، هزینه ۱۲۵ میلیون تومانی از دوره آموزش عمومی قرآن مناطق محروم، هزینه ۱۲۵ میلیون تومان حمایت از دوره آموزش تفسیر قرآن با رویکرد مناطق محروم و پرخطر فرهنگی از جمله لیست مبالغ حمایتی صورت گرفته است که همه این گزارش‌ها به تفصیل به کمیسیون‌های مربوطه ارسال شده و پس از بررسی کمیسیون‌ها مورد تصویب قرار گرفته است که نهایتاً نیز مجدداً در کمیته تخصیص تصویب شده است.


 

«چگونگی انتخاب اعضای کمیته تخصیص»

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی حضور اتحادیه در کمیته تخصیص، عنوان کرد: کمیته تخصیص دارای ۱۱ عضو است که دو عضو آن نماینده مردمی و تصمیمات آن با شش عضو لازم‌الاجرا است و نمایندگان مردمی ـ قرآنی آن نیز از اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی هستند که به رأی اعضای آن شورا بنده و حجت‌الاسلام شاهسونی انتخاب شدیم. با وجود به اتمام رسیدن زمان برخی از اعضا، تا زمان رأی‌گیری جدید، عضویت آنها قانونی است. لذا در کمیته تخصیص نیز تا تعیین تکلیف و انتخاب افراد جدید، این اعضا در جلسه حضور خواهند داشت. هر چند این موضوع در اساسنامه قید نشده است، اما در قوانین بالادستی این موضوع آمده است. با توجه به اینکه این افراد از میان صاحب‌نظران مردمی و قرآنی عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتخاب می‌شوند، ابتدا باید آن اعضا در شورای توسعه مشخص شوند تا در مورد اعضای جدید کمیته تخصیص، تصمیم‌گیری شود که فکر می‌کنم در دستور جلسه آتی شورای توسعه که طی هفته آینده برگزار می‌شود، قرار دارد، البته چند بار جزء دستورجلسه شورای توسعه بود، اما به دلیل کمبود وقت، متأسفانه به آن پرداخته نشده است.

 محمدی درباره نامه‌ای که به درخواست اتحادیه‌ها طی تیرماه امسال از سوی اتحادیه‌های استانی نوشته شد مبنی بر درخواست ۳۰ میلیون تومان از شورای توسعه فرهنگ قرآنی جهت فعالیت‌های ستادی اتحادیه‌های استانی، افزود: متأسفانه نتوانستیم اعتبار و هزینه‌ای برای این موضوع دریافت کنیم.

وی در بخش پایانی با ابراز گلایه از کاهش اعتبار قرآنی در لایحه ۹۸ دولت، بیان کرد: این موضوع فاجعه است و نشان می‌دهد که دولت‌مردان و سیاست‌گذاران بودجه، نگاه صحیحی به مباحث فرهنگی کشور ندارند و نگاه آنان با واقعیت‌های فرهنگی جامعه تطبیق ندارد. چنانکه در اوایل دهه ۹۰ با جهش بودجه‌ای خوبی در حوزه قرآنی روبرو بودیم و این امر انتظار می‌رفت که به مانند سایر عرصه‌ها در حوزه فعالیت‌های قرآنی نیز افزایش مستمر اتفاق بیفتد و این اعتبار افزایش یابد که متاسفانه کاملاً برعکس هر سال شاهد کاهش چشمگیر بودجه در فضای انفعال مسئولین مربوط و جامعه قرآنی هستیم.


 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: