پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار حوزه, گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٦:٣٦   1396/02/27 شماره خبر:  ١٥٣٣٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
به نظر شما عامل پویایی و نشاط جلسات قرآنی دهه 60، مردم بوده‌اند یا مسئولین؟؟؟
به هر حال امیدواریم، مسئولین سازمان اوقاف و همچنین ستاد عالی مسابقات، با برنامه ریزی دقیق تری برای حضور جامعه قرآنی در مسابقات سال آتی تمهیداتی در نظر بگیرند.

به نظر شما عامل پویایی و نشاط جلسات قرآنی دهه 60، مردم بوده‌اند یا مسئولین؟؟؟

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور «اتقان نیوز» در نشست خبری «نقد و بررسی سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم» که روز گذشته در محل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار شد، بحثی مطرح شد مبنی براینکه فعالیت‌های قرآنی و فضای قرآنی جامعه، حتی در ایام برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم، شور و شوق سال‌های گذشته، به ویژه ایام دهه را ندارد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، در پاسخ به این نکته، تصریح کرد: برخی معتقدند که مسابقات بین‌المللی قرآن امسال از شور و شکوه گذشته برخوردار نبود در حالی که باید به یاد بیاوریم، اولین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در حسینیه ارشاد، با مشارکت 11 کشور برگزار شد، در سال اول ما حتی نماینده‌ای در برخی رشته‌ها نداشتیم یا نمایندگانمان حائر رتبه برتر نمی‌شدند اما اکنون شاهد رشد فعالان قرآنی در کشور هستیم.

حسینی حضور نفرات برتر مسابقات را در برنامه‌های برنامه‌های رسانه ملی و به تصویر کشیدن سختی‌ها و حلاوت‌های کار قرآنی را عاملی برای ترویج قرآن در جامعه دانسته و معتقد است همین که سبک زندگی قاریان و حافظان قرآن کریم برای مردم جذابیت دارد، نشان می‌دهد که سطح مسابقات قرآن طی این سال‌ها به چه میزان رشد کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه ما نمی‌توانیم مسابقات را با سبک دهه 60 برگزار کنیم تصریح کرد: اگر ما با همان روش اقدام به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کنیم نمی‌توانیم توقع داشته باشیم با وجود جذابیت برنامه‌های هنری، ورزشی مردم از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم استقبال کنند.

حسینی در ادامه با مقایسه فضای قرآنی کشور در دهه‌های گذشته و اکنون، عنوان کرد: آیا جلساتی که در گذشته برگزار می‌شد در سال‌های اخیر نیز با همان شور و نشاط برگزار می‌شود. در دهه 60 اعضای جلسه چندین ماه در صف تلاوت می‌ماندند اما وضعیت جلسات هفتگی قرآن در این دوره به چه شکل است؟ در گذشته وقتی قاری یا حافظ برتر حضور می‌یافت شور خاصی در آن محفل رخ می‌داد اما اکنون چنین شوری را شاهد نیستیم.

در پاسخ به سخنان این مقام مسئول باید به این نکته اشاره کرد که قطعاً عامل پویایی جلسات قرآنی در دهه 60 و استقبال از فعالیت‌های قرآنی هرچند اندک، شور و شوق مردم و توجه همه اقشار مردم به قرآن و برنامه‌های قرآنی بوده است.

اگر نگاهی به تصاویر و یا کلیپ‌های به جای مانده از جلسات قرآنی و حتی مسابقات بین المللی آن سال‌ها بیاندازیم متوجه خواهیم شد که مخاطبین اصلی این برنامه‌ها، قطعاً مردم، فعالان قرآنی و چهره‌های شاخص قرآنی بوده‌اند و نه چهره‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی.

به عبارت دیگر می‌توان عامل پویایی، نشاط و اثرگذاری فعالیت‌های آن زمانه را حضور مردم و جامعه مردمی قرآنی دانست و نه مسئولین.

این در حالی است که حجت الاسلام حسینی استقبال مسئولین، علما و شخصیت‌های فرهنگی و قرآنی از سی و چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را بی سابقه توصیف و خاطر نشان کرد: امسال حداقل 5 وزیر به سالن مسابقات آمدند چندین نماینده، فرمانده و شخصیت‌های لشکری و کشوری حضور داشتند که این هم نمایانگر رشد مسابقات است.

در این بخش هم باید این نکته را یاد آور شد که مخاطبین اصلی مسابقات قرآنی بدون شک مردم، مؤسسات قرآنی و فعالان قرآنی هستند و این قشر از جامعه باید جهت حضور در سالن مسابقات، بهره مندی از برنامه‌های قرآنی و استفاده از فضای قرآنی کشور در اولویت مسئولین امر باشند، البته این بحث قطعاً به معنی عدم حضور مسئولین از مسابقات نیست، چراکه حضور سران و چهره‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی، لشکری و کشوری در این رویداد بزرگ، می‌تواند وجهه این مسابقات را پررنگ تر و جدی تر جلوه دهد.

به هر حال امیدواریم، مسئولین سازمان اوقاف و همچنین ستاد عالی مسابقات، با برنامه ریزی دقیق تری برای حضور جامعه قرآنی در مسابقات سال آتی تمهیداتی در نظر بگیرند.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: